wtorek, styczeń 23, 2018
 • Dwory i dworki na Limanowszczyźnie oraz ich właściciele w ostatnich dziesiątkach XIX w.

   

  cyt: Najwięcej dworów i dworków szlacheckich było koło drogi, wiodącej z Siekierczyny przez Przyszową w kierunku Starego Sącza. W tych dworkach panowała staropolska gościnność, otwartość, szczerość, kordjalność i wesołość. Z tych dworków wychodziły po kądzieli dobroć, miłość i poświęcenie. ...

  W czasie karnawału odbywały się w tych dworkach, a zwłaszcza w obszernym i wygodnym dworku Władysława Waltera teatry amatorskie, tradycyjne kuligi i sławne, huczne zabawy. Młodzież męska o bujnym, romantycznym i wulkanicznym temperamencie, ochocza, dziarska i zręczna, hulała z wielkim animuszem do upadłego, piła na umór, a podpojona orkiestra, złożona z Grzegorza i Kazimierza Królów oraz innych z Przyszowej, rżnęła od ucha z całej mocy po strunach, siarczyście, na bij! zabij! W oczach płci pięknej paliły się iskry niebywałej wesołości. W sali, w której tańczono, zdawało się, że nastąpiło trzęsienie ziemi.

 • Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej

  Kościół parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Wzmiankowany w 1325-7. Nowy 1491, w drugiej połowie wieku XVI zajęty, a następnie zniszczony przez arian. Obecny z wieku XVII. Orientowany. Drewniany, budowany na zrąb, z wieżą konstrukcji słupowej.

 • Limanowa - Łososina Górna - Walowa Góra - Pasierbiec - Kisielówka - Rupniów

  oznakowanie: ZIELONE
  długość: 25 km
  poziom trudności: łatwy

 • Łososina Górna

  Położenie:
  Miejscowość położona u ujścia potoku Sowlina do rzeki Łososiny, dawnej stanowiła odrębną wieś, obecnie jest dzielnicą Limanowej.

  Historia:
  Miejscowość była wzmiankowana w 1326 roku, jej poczatki

 • Łososina Górna - Dzielec - Groń - Sałasz

  szlak zielony

  czas przejścia około 2.3 h, z powrotem około 1.45 h, ok. 7 km

  Z centrum Łososiny kierujemy się w stronę Limanowej, ulicą Łososińską, mijając cmentarz i most na Łososince. Na rodzie skręcamy w lewo w ulicę Tarnowską i po chwili w prawo w ulicę Dzielec. Po chwili szlak skręca w lewo i wiedzie przez łąki. Dochodzimy do utwardzonej drogi i przechodzimy w pobliżu ostatnich domów przysiółka Dzielec. Skręcamy w prawo i rozpoczynamy wejście lasem na grzbiet Dzielec (626m). Mijamy niepozorny grzbiet i wchodzimy na skraj lasu. Teraz godzinna grzbietowa droga wśród lasów bukowo - jodłowych, przechodząca przez szczyt Groń (743m) oraz Sarczyn. Schodzimy w kierunku przełęczy pod Sałąszem (670m) i dalej asfaltowej drogi od Sarczyna, którą przecinamy. Teraz krótkie lecz strome podejście na polany pod Sałaszem Zachodnim. Po chwili dochodzimy do węzła szlaków pod Sałaszem, gdzie dochodzi niebieski szlak z Limanowej i wiedzie na Sałasz i dalej Jaworz. Teraz wraz z niebieskim szlakiem wchodzimy na Sałasz Zachodni (868m). Poniżej szczytu polany w niesamowitym widokiem na Beskid Sądecki, Gorce, Tatry. Teraz kawałek ładnym lasem bukowym. Po chwili dochodzi czarny szlak z Laskowej. po 10 minutach dochodzimy do węzła szlaków pod Sałąszem Wschodnim (909m). Szlak czarny odchodzi do Laskowej, zielony do Pisarzowej, niebieski na główny szczyt (ok. 200m) i Jaworz.