wtorek, styczeń 23, 2018
 • Dwory i dworki na Limanowszczyźnie oraz ich właściciele w ostatnich dziesiątkach XIX w.

   

  cyt: Najwięcej dworów i dworków szlacheckich było koło drogi, wiodącej z Siekierczyny przez Przyszową w kierunku Starego Sącza. W tych dworkach panowała staropolska gościnność, otwartość, szczerość, kordjalność i wesołość. Z tych dworków wychodziły po kądzieli dobroć, miłość i poświęcenie. ...

  W czasie karnawału odbywały się w tych dworkach, a zwłaszcza w obszernym i wygodnym dworku Władysława Waltera teatry amatorskie, tradycyjne kuligi i sławne, huczne zabawy. Młodzież męska o bujnym, romantycznym i wulkanicznym temperamencie, ochocza, dziarska i zręczna, hulała z wielkim animuszem do upadłego, piła na umór, a podpojona orkiestra, złożona z Grzegorza i Kazimierza Królów oraz innych z Przyszowej, rżnęła od ucha z całej mocy po strunach, siarczyście, na bij! zabij! W oczach płci pięknej paliły się iskry niebywałej wesołości. W sali, w której tańczono, zdawało się, że nastąpiło trzęsienie ziemi.

 • Kamienica

  Położenie:
  Wieś położona jest w południowo-wschodniej części regionu, na pograniczu Beskidu i Gorców, u ujścia potoków Zasadnego i Zbludzy do rzeki Kamienicy Gorczańskiej. Miejscowość leży na trasie z Mszany Dolnej do Zabrzeży przez Szczawę.

  Historia:
  Kamienica założona została w 1297 roku przez księżnę Gryfinę, wdowę po Leszku Czarnym. Ponownej lokacji dokonały Klaryski ze Starego Sącza w 1330 roku. Po konfiskacie dóbr klasztornych, władze austriackie oddały w 1782 roku wieś w ręce Szalayów, właścicieli Szczawnicy. W 1830 roku Kamienica została sprzedana Józefowi Kirchnerowi, który oddał ją w posagu wraz z córką Maksymilianowi Marszałkowiczowi.

 • Pałac w Kamienicy

  Pałac otoczony ogrodem krajobrazowym ze starym drzewostanem. Murowany. Korpus główny parterowy, prostokątny, dwutraktowy, nakryty dachem czterospadowym, od ogrodu z lukarnami, prawdopodobnie z pocz. w XIX. Po bokach od frontu dwa skrzydła piętrowe, prostokątne, z dachami czterospadowymi, podobnie jak kolumnada, łącząca je przed frontem korpusu głównego z lat 1830-40, tj. z czasu rozbudowy dokonanej przez Maksymiliana Marszałkowicza, zasłużonego organizatora przemysłu krajowego.