sobota, grudzień 04, 2021
Główny szlak spacerowy - szlak spacerowy przez miasto o długość 11 km łączy najważniejsze miejsca związane z dziejami naszego miasta. Oznakowany jest kwadratem 10x10 przedzielonym po przekątnej na dwa trójkąty - biały i czerwony.
 
Szlak zaczyna się przy Dworku Marsów, prowadzi ulicą J. Marka do Rynku, ulicą Matki Boskiej Bolesnej do ulicy Polnej, ulicą Polną do ulicy Kasprowicza, wokół byłego Ośrodka Wypoczynkowego, leśną drogą pnie się do nieczynnego kamieniołomu, a potem wiedzie ścieżką do góry gdzie łączy się z żółtym szlakiem turystycznym.
 
Dalej można dojść do Starego Krzyża i szczytu Łysej Góry. Dalej idąc żółtym szlakiem dochodzimy do ulicy Leśnej, gdzie spotykamy znaki niebieskie wiodące z Limanowej na Sałasz i Jaworz. Schodząc dochodzimy ponownie do szlaku żółtego, który wiedzie do Krzyża na Miejskiej Górze. Schodząc na północ w las, przez pola dochodzimy do początku ulicy Słonecznej.
Schodząc dalej drogą w dół dochodzimy do ulicy Piłsudskiego, idziemy dalej do ulicy J. Pawła II i Rynku, gdzie kończy się nasz spacer. Całość trasy można przejść w 3-4 godziny.

Kaplica Matki Boskiej Bolesnej
- została wzniesiona w początkach XX wieku na miejscu poprzedniej i owiana jest licznymi legendami, (na stojącej obok potężnej lipie miała "pojawiać" się cudowna figura). W środku ustawiony jest współczesny ołtarzyk z rzeźbą wzorowaną na wizerunku MB Bolesnej Limanowskiej. W pobliżu, nad potokiem Mordarka, bije "cudowne źródełko", którego woda ponoć posiada moc uzdrawiającą. Do kaplicy można dojść z rynku ulicą M.B.Bolesnej.

 

 

Łysa Góra - góruje nad Limanową od północy (785 m), prowadzi tu z centrum szlak turystyczny oznaczony kolorem niebieskim. Idąc ulicą Leśną ku górze dochodzimy do skraju Lasu Miejskiego, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na miasto i otaczające wzgórza. Z tego miejsca odbija droga na Miejską Górę (Krzyż) i w stronę ośrodka campigowego. Tuż za ośrodkiem, spokoju i wytchnienia możemy skosztować w bardzo ładnie przygotowanym i zagospodarowanym, nieczynnym Kamieniołomie. Z tego miejsca możemy wejść na szczyt Łysej Góry, gdzie stoi "stary" drewniany krzyż, a na północnym stoku góry znajduje się wyciąg narciarski.

 

Golców - (756m) jest widokowym szczytem samotnie stojącym na południu od miasta. O to wzgórze 12 grudnia toczył się bój, który był ostatnim epizodem Bitwy pod Limanową. Na wschodnim zboczu znajduje się cmentarz wojenny. W 16 grobach pojedynczych i 10 zbiorowych leży 79 nieznanych żołnierzy (47 austro-węgierskich i 32 rosyjskich).

Na Golców wiedzie niebieski szlak sprzed Muzeum Regionalnego.

Jabłoniec - na stokach tego wzgórza znajduje się największy w okolicach Limanowej cmentarz żołnierski związany z Bitwą pod Limanową. Cmentarz położony jest w miejscu krwawych bojów, leży na nim 469 żołnierzy. Projektantem całego założenia był architekt Gustaw Ludwik, cmentarz urządzony został już w czasie I wojny światowej. Właściwy cmentarz znajduje się na południowym skłonie wzgórza, ma kształt nieregularnego wieloboku  i ogrodzony jest kamiennym murem. W tej części znajduje się kaplica-mauzoleum płk Muhra, wzniesiona na planie ośmioboku zwieńczona krzyżem maltańskim. Wewnątrz umieszczone jest epitafium poległego o treści "Pułkownik Othmar Muhr zmarł bohaterską śmiercią 11 grudnia 1914" (ciało zostało przeniesione na Węgry). W dolnej części cmentarza umieszczony jest trójgraniasty obelisk z trzema niemiecko-węgierskimi tablicami. Na jednej z nich umieszczony jest tekst węgierskiego pisarza Ferenc`a Molnar`a (autor "Chłopców z Placu Broni"): "W dniach 11 i 12 grudnia 1914 polegli wraz z panem pułkownikiem huzarzy drogiej krwi, twardej pięści, ku czci węgierskiej, niemej wierności". Kilkanaście metrów od głównego cmentarza stoi igliczny pomnik w miejscu śmierci Leonarda von Thun und Hohensteina ufundowany przez jego rodzinę. Druga północna część cmentarza według zamysłu miała być tarasem widokowym, jednak umieszczono tu mogiły żołnierzy Armii Radzieckiej z czasów walk z niemieckim okupantem. Stoi tu wyniosły, kamienny obelisk zwieńczony krzyżem maltańskim. Na wzgórzu można znaleźć jeszcze ślady umocnień z czasów I wojny światowej.

Na wzgórze można dojść niebieskim szlakiem sprzed Muzeum Regionalnego.

 

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej mieści się w zabytkowym dworze Marsów pochodzącym z przełomu XVIII i XIX wieku. Muzeum założone zostało w 1970 roku przez działaczy PTTK i gromadzi eksponaty i dokumenty obrazujące historię miasta i regionu oraz sztukę całego regionu. Wśród eksponatów można znaleźć przywileje królewskie miasta Limanowej oraz stare pieczęcie miejskie. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9 -14, w soboty i niedziele w godzinach 10-13.