piątek, grudzień 03, 2021
Położenie:
Miasto położone jest w centralnej części Beskidu Wyspowego na skrzyżowaniu dwóch najważniejszych dróg tego regionu: jednej od strony Mszany Dolnej do Nowego Sącza i drugiej z Bochni do Kamienicy. Obecnie Limanowa jest ośrodkiem kulturalnym, administracyjnym, turystycznym całego powiatu i stanowi bazę wypadową w Beskid Wyspowy.
 
Historia:
Pierwsza wzmianka o mieście pojawia się w 1498 roku. W 1520 zostaje erygowana parafia i powstaje drewniany kościół. W roku 1565 król Zygmunt August nadaje przywilej lokacyjny i wieś zostaje podniesiona do rangi miasta na prawie magdeburskim. W 1603 roku król Zygmunt III Waza specjalnym przywilejem potwierdza prawa miejskie Limanowej i nadaje możliwości organizowania jarmarków. Szwedzki najazd, przemarsze wojsk, pożary i epidemie powodują upadek miasta. Wielki pożar w 1769 roku niszczy prawie całą zabudowę miasta włącznie ze szkołą, kościołem, ratuszem oraz resztą obwarowań. W 1856 miasto zostaje stolicą powiatu, a w 1885 zostaje zbudowana kolej między Chabówką a Nowym Sączem. W 1914 pod Limanową mają miejsce zacięte walki między Rosjanami a wojskami austro-wegierskimi. Miasto zostaje wyzwolone przez Armię Czerwoną 19 stycznia 1945 roku. W 1991 roku limanowski kościół parafialny podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. W 1999 roku Limanowa ponownie zostaje stolicą powiatu. [szczegóły]

Warte zobaczenia:
W panoramie miasta dominuje bazylika Matki Boskiej Bolesnej z wysoką na 65 metrów wieżą. Obecna bazylika została zbudowana w latach 1912-1918 jako pomnik 100-lecia Konstytucji 3 maja. Do Zespołu Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej należą również: muzeum, ołtarz polowy, krużganki i dom pielgrzyma. Najważniejszym zabytkiem świątyni jest drewniana, gotycka rzeźba Matki Boskiej Bolesnej Limanowskiej z lat 1350-1375 otoczona szczególnym kultem mieszkańców. Na limanowskim Rynku zachowano po przebudowie układ typowy dla miast lokowanych na prawie magdeburskim. Na cmentarzu parafialnym znajduje się neogotycka kaplica rodziny Marsów z przełomu XIX i XX wieku. Na ulicy Marka położone są zabytkowe budynki browaru limanowskiego, a tuż za nimi Dworek Marsów, w którym obecnie znajduje się Muzeum Ziemi Limanowskiej. Przy ulicy Matki Boskiej Bolesnej znajduje się Galeria Regionalna, dalej pomnik Grobu Nieznanego Żołnierza z 1930 roku, dom o numerze 35 w którym mieszkał Piłsudski, a dalej Kaplica Matki Boskiej Bolesnej z końca XVIII z cudownym źródełkiem. Na wzgórzach Jabłoniec i Golców znajdują się cmentarze wojskowe związane z Bitwą pod Limanową z grudnia 1914 roku.

Szczególnie zapraszamy na:

Rajd Turystyczny im. Leopolda Węgrzynowicza - maj, 
Dni Limanowej - sierpień, 
wakacyjny cykl "Limanowskie Lato Artystyczne", 
Rajd Turystyczny im. Józefa Staniszewskiego - wrzesień, 
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej - październik, 
Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza" - listopad,