sobota, grudzień 04, 2021

Mapa

 
Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, usytuowany jest w jego środkowej części. Leży na terenie gmin: Dobra, Słopnice, Kamienica. Przez miejscowych górali Mogielica nazywana jest "Kopą", ze względu na regularny kształt wierzchołka, który wyrasta z rozłożystego masywu. Rozgałęziony masyw Mogielicy otaczają doliny: Jurkówki (na zachodzie), rzeki Łososiny, Przełęczy Chyszówki (na północy) Słopniczanki (na północnym - wschodzie). Wschodnie zbocza tworzą długi wał górski, który opada ku Przełęczy Słopnickiej (765 m) i przechodzi w pasmo Cichonia (924 m), Ostrej (923) i Jeżowej Wody (888 m). Południowe stoki również tworzą potężny wał w którym można wyróżnić szczyty: Krzystonów (1012 m), Jasień (1062 m), Kobylica (925 m) i który poprzez Przełęcz Przysłop (752 m) łączy się z Gorcami. Na zachodnim stoku Mogielicy znajduje się malownicza hala Stomorgi. Podszczytowe polany i hale Mogielicy połączone są ścieżkami (płaje), dzięki czemu można przechodzić między halami bez konieczności zdobywania wierzchołka.
 
Stoki Mogielicy pokrywały wspaniałe lasy bukowo - jodłowo - świerkowe, które mocno wycięto w ciągu ostatnich lat, zaś sam szczyt porastają skarłowaciałe świerki. Z południowo - wschodniej podszczytowej hali roztacza się wspaniały widok na wschodnie partie Beskidu Wyspowego, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce a nawet Tatry. (Aby dotrzeć na tę polanę schodzimy ze szczytu żółtym szlakiem w  kierunku Szczawy i po chwili odbijamy w prawo, idąc dalej leśną ścieżką.)
 
Kopulasty szczyt Mogielicy i jego bliskie otoczenie obfituje w piaskowcowe gołoborze oraz w rzędy świerków, wyprofilowanych przez wiejące tutaj porywiste wiatry zachodnie. Na stokach południowo-wschodnich (Bukowy Garb), nieopodal zielonego szlaku w stronę Hali (913m) i Przełęczy Słopnickiej (766m) znajduje się w lesie wiele wychodni piaskowców magurskich.
 
Na szczycie ustawiono wieżę widokową, z której rozpościera się niezapomniany widok.
 
Co roku, pod koniec wakacji, organizowane jest na szczycie Mogielicy spotkanie turystów. Przy ognisku, z pieczeniem kiełbasek, porozmawiać można z przedstawicielami lokalnych samorządów, przewodnikami i działaczami.