piątek, grudzień 03, 2021

Spis treści

Kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Antoniego Padewskiego wzmiankowany w 1325-7. Nowy wzniesiony w XVI wieku. Zajęty przez arian w 1564 - 1600 roku. Orientowany. Drewniany, budowany na zrąb, z wieżą konstrukcji słupowej. Prezbiterium zamknięte wieloboczne, z zakrystią od północy. Szersza nawa prostokątna: przy niej od południa kaplica, później dobudowana (w XVIII wieku?). Wewnątrz stropy. Belka tęczy wygięta, z roślinnymi splotami i krucyfiksem, barokowa z XVIII w. Chór muzyczny o wykroju i profilach barokowych, na dwóch słupkach. Dach o jednej kalenicy, z okapem silnie przy prezbiterium nadwieszonym. Wieża od zachodu kwadratowa, o dwóch kondygnacjach, z hełmem cebulastym z latarnią.

Kaplica wieloboczna, rozczłonkowana wewnątrz rokokowymi pilastrami i belkowaniem; obramienie nad wejściem drewniane, rokokowe. Wejście do zakrystii o wykroju w ośli grzbiet; drzwi stare z zamkiem z XVII wieku. -Ołtarze główny i dwa boczne z połowy XVIII wieku. Ołtarz w kaplicy rokokowy. Ambona rokokowa. Chrzcielnica z XVII wieku. Dwa konfesjonały rokokowe. Szafa w zakrystii malowana w XVII. Dwie szafeczki narożne barokowe wiek XVII. Świecznik kryształowy wiek XVIII. Trzy lichtarze na paschał, barokowe.

Obrazy: święta Rodzina i na odwrocie Męczeństwo Świętego Wojciecha, na desce połowa wieku XVI; wizerunki dwunastu apostołów początek wieku XVII, Ecce Homo pierwsza połowa wieku XVII; święty Jan Kanty i sceny z jego życia, w bogatych w ramach późnorenesansowych, pierwsza połowa wieku XVII; Święty Jerzy wiek XVII; Święta Barbara wiek XVII; portret świętego Stanisława Kostki według oryginału rzymskiego z czasów przeniesienia relikwii 1715; cztery wizerunki Świętych w srebrnych ramach barokowych wiek XVIII; Święty Onufry wiek XVIII; święta Tekla wiek XVIII; święty Antoni Pustelnik wiek XVIII; święty Andrzej wiek XVIII; Matka Boska, na blasze, pierwsza połowa wieku XIX. Dwa krucyfiksy; wiek XV i barokowy. Posągi Matki Boskiej, Świętego Jana Ewangelisty i aniołów wiek XVII. Posąg Świętego Jana Nepomucena na bogatym barokowym cokole wiek XVIII. Pasyjka wiek XVIII. Dwie chorągwie malowane pierwsza połowa wieku XIX. Dzwon 1711, ulany przez monogramistę A.W. w Gdańsku.

 

Opis pochodzi z opracowania: Józef E. Dutkiewicz, Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom I, Powiat Limanowski, 1951