piątek, grudzień 03, 2021

Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Szymona i Judy pierwotny z 1361, spalony w 1678; odbudowany w końcu w wieku XVII, powiększony w wieku XIX. Orientowany. Drewniany, konstrukcji zrębowej, z wieżą na słup. Prezbiterium zamknięte wielobocznie, przedłużone z 1865 z piętrową zakrystią od północy. Szersza nawa prostokątna; przy niej od północy kaplica Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia, od południa babiniec.

W prezbiterium strop, w nawie pozorne sklepienie kolebkowe z płaskimi odcinkami stropowymi po bokach, wspartymi na słupach. Loża nad zakrystią otwarta do wnętrza, z malowaną balustradą. Chór muzyczny wygięty pośrodku, połączony gankiem z chórkiem kaplicy, wspartym na kolumnach, z parapetem rozczłonkowanym kolumienkami. Na ścianach wnętrza zachowana częściowo polichromia barokowa z 1760 r; postacie apostołów.

Wieża od zachodu, kwadratowa, o ścianach pochyłych, z nadwieszoną izbicą i dachem namiotowym; ściany oddzielające wnętrze nawy od wnętrza wieży przeprute w ostatnich czasach dla uzyskania większej przestrzeni. Przy wieży od północy składzik z wejściem chór muzyczny i na strych.

Ołtarze główny i dwa boczne rokokowe;w nich obrazy: Veraicon w XIX, kopia obrazu wieku XVII, znajdującego się obecnie na plebanii; święty Szymon i Juda 1 połowa wieku XIX; Matka Boska Niepokalanego Poczęcia w. XVIII; Ecce Homo w XVII; Święta Barbara w.XVIII; Święty Sebastian w XVIII; Święty Izydor początek w XIX; Ukrzyżowanie w.XVIII. W balustradzie przed ołtarzem głównym krata metalowa z herbem Śreniawa. Ołtarz boczny początek w XIX, częściami z w. XVII; w nim obraz Świętej Rodziny w XVIII. Ołtarz w kaplicy z obrazem Matki Boskiej Szkaplerznej, późnobarokowy. Ambona rokokowa. Chrzcielnica wiek XVIII. Dwie ławy kolatorskie początek wieku XIX. Skrzynia żelazna z zamkiem o dwunastu ryglach w XVII - XVIII. Feretrony: jeden z płaskorzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem, gotycyzującą wiek XVI, w ramie z roku około 1700, trzy o charakterze ludowego rokoka wiek XVIII- XIX. Obrazy Matka Boska wiek XVIII, Święta Barbara w późno barokowych ramach wiek XVIII, posąg Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia w ramie późnobarokowej wiek XVIII. Pięć ornatów z tkanin x. XVIII.

Kapliczka. Murowana, pierwsza połowa wieku XIX. W formie słupa o trzech kondygnacjach z niszami. Daszek namiotowy.

 

Opis pochodzi z opracowania: Józef E. Dutkiewicz, Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom I, Powiat Limanowski, 1951