piątek, grudzień 03, 2021

Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny wniesiony w 1585 roku. Należący od 1595 do Dominikanów, od 1869 do Cystersów ze Szczyrzyca. Orientowany. Drewniany, budowany na zrąb z wieżą na słup. Prezbiterium zamknięte wielobocznie, z zakrystią od północy.

Szersza nawa prostokątna. Wnętrze nakryte stropami w nawie z zaskrzynieniami. Chór muzyczny na dwóch słupkach pękatych; na parapecie rzeźbione sploty roślinne z organu w Szczyrzycu. Dach o jednej kalenicy. Wieżyczka na sygnaturkę barokową. Wieża od zachodu kwadratowa, o ścianach pochyłych, zwieńczona nadwieszoną izbicą, w której ścianę po dwa podłużne przeźrocza; dach namiotowy, nad wejściem nadwieszony daszek siodłowy z koronką z gontów na kalenicy. Wnętrze ozdobione polichromią z XVIII w, złożoną z dużych ram rokokowych w których mniejszej kartusze z popiersiami Świętych; powyżej na ścianach zaskrzynień kartusze roślinne również z popiersiami Świętych i napisami: na stropie Koronacja Matki Boskiej.

Ołtarz główny z obrazem Ofiarowania Najświętszej Panny Marii klasycystyczny. Fragmenty ołtarza późnobarokowe z XVIII w, na strychu. Dwa antepedia barokowe  z XVIII w. Ambona barokowa wiek XVII. Feretron wiek XVII. Obrazy: portret Przecława Niewiarowskiego (zm. 1599) fundatora kościoła, ok. 1600 roku; Matka Boska typu Śnieżnej w sukience haftowanej wiek XVII; Święty Mikołaj z przedstawieniem burzy na dalszym planie, wiek XVII; Święty Tomasz z Akwinu wiek XVIII; w owalnych ramach: św Jan Chrzciciel i św Franciszek z Asyżu wiek XVIII; Sztych z przedstawieniem "Gloriale Chrystusa", odbity na atlasie 1765. Katalog Bractwa Różańcowego 1731 z malowaną bordiurą z kwiatów. Dwa dzwony: 1547 ulany przez Josta Costiena, i 1590.

 

Opis z opracowania: Józef E. Dutkiewicz, Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom I, Powiat Limanowski, 1951