sobota, czerwiec 25, 2022

Kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Katarzyny. Istniał już przed 1440 r. Obecny prawdopodobnie w. XVII, rozbudowany 1884. Orientowany. Drewniany, konstrukcji zrębowej z wieżą na słup. Prezbiterium zamknięte wielobocznie, przy nim od północy zakrystia, od południa nowsza kaplica. Szersza nawa prostokątna, z kruchtą od południa i składzikiem z 1884 od północy.

Wewnątrz stropy. Na belce tęczy krucyfiks około 1470. Chór muzyczny na słupkach. Dach o jednej kalenicy. Wieżyczka na sygnaturkę nowsza. Wieża od zachodu kwadratowa, o dwóch kondygnacjach z których górna węższa; hełm zwieńczony banią z latarnią. Przy wieży wieloboczna kruchta nowsza.

W ołtarzu głównym posążek Świętej Katarzyny wiek XVII; w zwieńczeniu ołtarza obraz świętej Katarzyny i Matki Boskiej wiek XVII. W ołtarzyku bocznym z wieku XIX części ornamentalne rokokowe. Organ barokowy 1683, wykonany w Starym Sączu, przeniesiony z Brzezin. Konfesjonał wiek XVII. Obrazy: Chrystus w drodze do Emaus wiek XVII; błogosławiona Kinga, na desce wiek XVII; Zaślubiny Świętej Katarzyny, kopia wiek XVII z Tycjana, na plebanii: Syn marnotrawny wiek XVIII; Święty Wojciech i Józef 1797; Chrystus i dzieci początek wieku XIX. Krucyfiks barokowy wiek XVII

Opis pochodzi: Józef E. Dutkiewicz, Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom I, Powiat Limanowski, 1951