sobota, czerwiec 25, 2022

Kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny. Wzniesiony z końcem wieku XVI. Obecny z 1678, odnowiony 1760. Pierwotnie filialny kościoła w Skrzydlnej, do 1811 pod zarządem Dominikanów.

Orientowany. Drewniany, konstrukcji zrębowej, z wieżą na słup.

Prezbiterium zamknięte wieloboczne, z zakrystią od północy. Szersza nawa prostokątna. Wewnątrz stropy, w nawie z zaskrzynieniami. Na belce tęczy krucyfiks rzeźbiony oraz postacie Matki Boskiej i Świętego Jana Ewangelisty wycięte z deski i pomalowane, barokowe wiek XVII. Dach prezbiterium i zakrystii wspólny. Podwaliny zabezpieczone fartuchem. Wieża od zachodu czworoboczna, o ścianach pionowych, z węższą izbicą, oddzieloną wydatnym daszkiem. Hełm cebulasty z latarnią, gontowy. Przy wieży od zachodu kruchta ze szczytem o sylwetce oślego grzbietu. Przy głównych drzwiach zaszalowany obecnie napis "Paczynowski 1611".

Ołtarze boczne dekorowane przez malarza Ślebarskiego z Oświęcimia, późnobarokowe, początek wieku XIX. Tabernakulum rokokowe. Chrzcielnica ścienna z kapturem ażurowym z wieku XII (?). Obraz Matki Boskiej typu bocheńskiej wiek XVIII. Ornat z pasa polskiego.

Opis pochodzi z opracowania: Józef E. Dutkiewicz, Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom I, Powiat Limanowski, 1951