sobota, grudzień 04, 2021

Dwór wzniesiony w połowie wieku XVIII. Położony w starym ogrodzie krajobrazowym. Zwrócony frontem do południa. Drewnianym zbudowany na zrąb, tynkowany. Parterowy, z facjatą od tyłu. Prostokątny, częściowo dwutraktowy (część wschodnia), częściowo trzytraktowy z korytarzem pośrodku (część zachodnią); na narożnikach kwadratowe alkierzyki. W części zachodniej stropy drewniane, na jednej z belek napis treści dewocyjnej i data budowy 1752.

Dachy namiotowe z pazurami. Pośrodku ściany frontowej ganek czterokolumnowy. W trójkątnym szczycie facjaty ślepa arkada półkolista. Dwa kominki, dwukondygnacyjne; jeden z ramą ornamentalną i maskaronem, drugi, skromny, architektoniczny z ornamentem. Stolarka z profilowanymi płycinami i ornamentalnymi okuciami. Okładziny futryn drzwi i obramienia okien profilowane.

Kaplica dworska. Murowana wiek XVIII. Półokrągła, sklepiona kolebkowo. Od frontu portal kamienny, z rautami na węgarach i wałkiem na archiwolcie. Reszty drugiego portalu z profilem wałka. Drzwi żelazne wiek XVIII. Obraz Matki Boskiej Bolesnej, początek wiek XIX. 

Reszty tak zwanego Zboru Arian. Położone w ogrodzie dworskim. Pozostałości sklepionej piwnicy dwudzielnej, w obrębie wału ziemnego o trzech ramionach, przylegających do stoku wzgórza.

 

Opis pochodzi z opracowania: Józef E. Dutkiewicz, Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom I, Powiat Limanowski, 19