czwartek, wrzesień 16, 2021

Muzeum Ziemi Limanowskiej mieści się w Parku Miejskim w zabytkowym Dworze Marsów.

W ciągu 45-letniej działalności muzeum zgromadziło ok. 26 tysięcy eksponatów historycznych, etnograficznych, artystycznych, fotograficznych. Posiada własną bibliotekę naukową oraz zbiory archiwalne. Do dnia dzisiejszego zorganizowało ponad 350 wystaw czasowych.

W centralnej części budynku znajduje się również sala konferencyjno-bankietowa wyposażona w oryginalne meble służące byłym właścicielom dworu – szlacheckiej rodzinie Marsów.

Obecnie w muzeum można zwiedzać następujące ekspozycje stałe:

"W dworze Marsów" - prezentuje historię rodu, który od 2 połowy XIX wieku stał się właścicielem Limanowej i pozostawał w jej posiadaniu do 1945 roku. Eksponaty zgromadzone na ekspozycji stanowią pozostałości dawnego wyposażenia głównej sali dworu m.in. komplet mebli Ludwik Filip z ok. 1860 r. oraz fortepian marki Beiersdorfer z 1890 roku. Uzupełnieniem wystawy są liczne fotografie i pamiątki rodziny Marsów

"Świat dawnej apteki na polsko-słowackim pograniczu” - poświęconej dziejom aptekarstwa i tworzonej wspólnie przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej i Muzeum w Kieżmarku. Odwiedzający limanowskie muzeum mają szansę obejrzeć wystawę, która nie tylko prezentuje dzieje aptekarstwa na pograniczu polsko-słowackim ale również odtwarza bardzo wiernie wnętrze limanowskiej apteki.

"Historia w dewizce zapisana" – stała ekspozycja prezentująca precjoza związane niegdyś z przynależnością do wyższego stanu społecznego. Blask staropolskiej i XIX – wiecznych modnej biżuterii przybliży nam niedawno pozyskana unikatowa kolekcja dewizek, która jest jedyną taką w Polsce. Niezwykły dar został ofiarowany przez wywodzącego się rodem z Limanowej doktora Grzegorza Jońca.

"Salon mieszczański z lat 20/30 XX wieku" - wystawa prezentuje wygląd salonu mieszczańskiego w Limanowej z lat 20 i 30. XX wieku. Jej głównym elementem są dwa komplety mebli Art-Deco, drobne przedmioty codziennego użytku, a także makieta miasta Limanowa przedstawiająca stan z przełomu XIX i XX wieku. Na ścianach sali znajdują się obrazy najwybitniejszych malarzy limanowskich: Franciszka Mrażka i Maksymiliana Brożka.

W Muzeum można skorzystać również z:

- Archiwum, gdzie można odnaleźć wiele cennych dokumentów z historii regionu
- Biblioteki Muzealnej, w której znajduje się bogaty zbiór publikacji naukowych związanych z historią, etnografia, sztuką, architekturą i  turystyką regionu
- Muzealiów Fotograficznych ( ok. 15 tysięcy) – bogaty zbiór zwiera wiele cennych fotografii od połowy XIX wieku po lata 90-te XX wieku
- Sali udostępnień, gdzie można skorzystać do celów naukowych ze zbiorów etnograficznych, artystycznych, historycznych i technicznych
Muzeum organizuje dla zorganizowanych grup lekcje muzealne i warsztaty z tworzenia szklanych witraży oraz zajęcia z kaligrafii z elementami iluminatorstwa.
 
 

MUZEUM CZYNNE:
w sezonie turystycznym od 01.05 do 30.09

wtorek  9.00 – 17.00 – bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych
środa      9.00 - 17.00
czwartek 9.00 – 17.00
piątek      9.00 - 17.00
sobota     9.00 – 17.00
niedziela  9.00 - 17.00

poza sezonem od 01.10 do 30.04
wtorek     8.00 – 16.00 - – bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych
środa       8.00 – 16.00
czwartek  8.00 – 16.00
piątek      8.00 – 16.00
sobota     8.00 – 16.00


CENY BILETÓW:

Normalny - 5 zł
Ulgowy - 3 zł
Wystawy czasowe - 2 zł
 
Zwiedzanie w grupach powyżej 10 osób:
Normalny - 4 zł
Ulgowy - 2 zł

                   
*Bilety ulgowe przysługują dzieciom, młodzieży szkolnej i studentom z ważną legitymacją, oraz rencistom i emerytom.

*Bezpłatne bilety wstępu przysługują zorganizowanym grupom uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu miasta Limanowa, muzealnikom,  oraz wszystkim w dniu otwarcia wystaw czasowych lub innych wydarzeń muzealnych (m.in. Noc Muzeum)

więcej informacji na stronie Muzeum