sobota, grudzień 04, 2021

Mapa

 

Pasmo Łososińskie to prawie dwudziestokilometrowy grzbiet, którym idąc przez kilka godzin można wspaniale odpocząć podziwiając przyrodę Sarczyna, Sałasza, Jaworza i Babiej Góry. Od północy pasmo opływa Łososina, od południa potok Smolnik. Wędrując pasmem łososińskim możemy podziwiać wspaniałe widoki na Beskid Wyspowy, Sądecki, Gorce i przy dobrej widoczności Tatry a na północ na doliną Łososinki.

 

Najwyższą kulminacją pasma jest Jaworz (921 m). Na północno-wschodnim stoku Jaworza znajduje się częściowo zasypana jaskinia o długości korytarzy sięgających 7 m., powstała wskutek osuwiska w piaskowcach. Dojście do jaskini na Jaworzu: ze szczytu idziemy około sto kilkadziesiąt metrów w kierunku pn. - wsch., aż napotkamy poprzeczny garb oddzielony głębokim wąwozem od głównego grzbietu. Po tym garbie idziemy kilkadziesiąt metrów w prawo, gdzie dotrzemy do pionowego otworu jaskini. 

Na wschodnim stoku wybudowano, na wysokości około 800 m, drewnianą wieżę widokową o wysokości ok. 20 m. Obok niej jest pole biwakowe z zadaszonym grillem i wiata.

Drugim wybitnym szczytem całego pasma jest Sałasz (909 m), położony na północ od Pisarzowej. Z podszytowej polany Stoły roztaczają się bardzo ciekawe widoki w kierunku północnym.