piątek, grudzień 03, 2021

Położenie:
Wieś położona jest w południowo-wschodniej części regionu, na pograniczu Beskidu i Gorców, u ujścia potoków Zasadnego i Zbludzy do rzeki Kamienicy Gorczańskiej. Miejscowość leży na trasie z Mszany Dolnej do Zabrzeży przez Szczawę.

Historia:
Kamienica założona została w 1297 roku przez księżnę Gryfinę, wdowę po Leszku Czarnym. Ponownej lokacji dokonały Klaryski ze Starego Sącza w 1330 roku. Po konfiskacie dóbr klasztornych, władze austriackie oddały w 1782 roku wieś w ręce Szalayów, właścicieli Szczawnicy. W 1830 roku Kamienica została sprzedana Józefowi Kirchnerowi, który oddał ją w posagu wraz z córką Maksymilianowi Marszałkowiczowi.

Marszałkowicz przyczynił się do rozwoju Kamienicy i przyległych miejscowości (Szczawa, Zasadne, Zbludza) rozwinął tutaj przemył drzewny, hutę szkła i żelaza oraz papiernię. Z jego inicjatywy wybudowano bite drogi do Szczawy i Słopnic. Marszałkowicz udzielał schronienia wielu działaczom politycznym prześladowanym w okresie zaborów. W jego papierni pracował Jan Kanty Andrusikiewicz - jeden z przywódców powstania Chochołowskiego. Marszałkowicz był również mecenasem sztuki, gromadził liczne dzieła malarskie i księgozbiory. Po jego śmierci zbiory zostały przekazane do Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. W 1907 roku dobra kamienickie stały się własnością Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Celulozy w Zsolna na Węgrzech (obecnie Żylina na Słowacji). Podczas II wojny światowej Kamienica była wielokrotnie pacyfikowana w odwecie za współpracę z oddziałami AK. Wieś została odznaczona w 1986 roku Krzyżem Grunwaldu III klasy za walkę z Hitlerowcami.

Kościół p.w. Nawiedzenia NMP z 1673 r - spalony w 1931 r.

Warte zobaczenia:
Najważniejszym zabytkiem Kamienicy jest zbudowany w latach 1830 - 1840 przez Marszałkowicza późnoklasycystyczny, parterowy, murowany pałac z czterospadowym dachem, kolumnadą pośrodku i dwoma piętrowymi skrzydłami. Oprócz pałacu na kompleks dworski składają się jeszcze: zabytkowa stacja dyliżansów, Leśniczówka, dawna zbrojownia/ spichlerz oraz zabytkowy park krajobrazowy ze starymi drzewami. Na cmentarzu parafialnym znajduje się kaplica rodziny Szalayów oraz grób Andrusikiewicza.

Szczególnie zapraszamy na:

"Dni Gorczańskie"