środa, sierpień 10, 2022

Ścieżki i trasy

Małopolski szlak owocowy powstał w 2003 roku staraniem Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Przebiega przez 23 gminy Województwa Małopolskiego. Obejmuje około 300 gospodarstw sadowniczych, spośród nich 21 znajduje się na terenie powiatu limanowskiego.

Szlak przebiega oznakowanymi odcinkami dróg i wskazuje gospodarstwa, w których można dokonać degustacji i zakupu owoców, a także bliżej poznać technologię ich produkcji. Wszystkie obiekty oznakowano tabliczkami Małopolskiego Szlaku Owocowego.

Trasa ścieżki rozpoczyna się przy Starostwie Powiatowym w Limanowej i biegnie szlakiem niebieskim na Sałasz a dalej do kulminacji Jaworza. Trasa zbacza z niebieskiego szlaku, na Miejską (Chłopską) Górę pod Krzyż oraz za szczytem Jaworza na dwa końcowe przystanki.

Szlak zawiera 12 przystanków a jego przejście zajmuje około 4 godzin.

Na Szlaku znalazły się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej.

Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. Po opracowaniu koncepcji szlaku i podpisaniu umowy z sąsiednimi województwami o współpracy w zakresie jego tworzenia w latach 2001-2003 wszystkie obiekty zostały oznakowane tablicami, a dojazd do nich znakami drogowymi.

Ścieżka znajduje się na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo w Limanowej i wiedzie wokół góry Lubogoszcz. Rozpoczyna się w pobliżu bazy szkoleniowo-wypoczynkowej LUBOGOSZCZ (początek ścieżki około 200 m od Bazy, wejście pomiędzy domkami nr 9 i 10).

Wszystkie przystanki (Cykl życia lasu, Źródełko, Jodła nasienna, Ochrona lasu, Gatunki drzew i krzewów, Zapadlisko, Łowiectwo, Powierzchnia pomiarowa, Naturalne odnowienie lasu) na szlaku są oznakowane. W 2014 roku przystanki zostały dodatkowo wyposażone w kody QR, umożliwiające odczytanie informacji zamieszczonych na stronie internetowej Nadleśnictwa Limanowa.

Cała trasa ma 2 km długości i oznakowana jest żółtym trójkątem i osiąga w najwyższym punkcie 646 m n.p.m.

fotografia pochodzi z serwisu slopnice.pl

Ścieżka ZAŚWIERCZE usytowana jest na terenie gminy Słopnice w przysiółku Zaświercze i ukazuje bogactwo przyrody, ciekawostki przyrodnicze, krajoznawcze oraz z dziedziny miejscowej kultury. Ścieżka składa się się z 14 przystanków: ekoton, kapliczka pod lipami, wąwóz łupkowy, ambona myśliwska, leśna apteka, leśny strumień, mrowisko mrówki leśnej, u artysty, kapliczka, stara kuźnia, przełom Czarnej Rzeki, pozostałości oceanu, erozja rzeczna, artysta ludowy.

Szczegółowy opis ścieżki znajduje się tutaj

Na szlaku znajdą się najcenniejsze obiekty i miejsca, które są niemymi świadkami wydarzeń z lat 1914-1918, m.in. zbiory zgromadzone w muzeum w Gorlicach, pola bitew, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Forty leżące na Szlaku Twierdzy Kraków itp. Teren Małopolski usiany jest licznymi cmentarzami, na których pochowano tysiące żołnierzy różnej narodowości m.in. Austriaków, Niemców, Czechów, Słowaków, Węgrów, Rosjan, Polaków, stąd też na szlak zostaną wpisane największe wojenne cmentarze Małopolski (opis z oficjalnej strony projektu).

W roku jubileuszowym 25 lecia Pontyfikatu Jana Pawła II, społeczność Beskidu Wyspowego i Gorców postanowiła uczcić Papieża Jana Pawła II, wytyczeniem i oznaczeniem tablicami ścieżek i szlaków, którymi wędrował w przeszłości Ksiądz Karol Wojtyła.

Szlak powstał z inicjatywy organizatorów akcji ODKRYJ BESKID WYSPOWY. Przebiega przez 53 szczyty i 38 miejscowości, licząc 320 km. Został wyznaczony po istniejących i nowych szlakach Beskidy Wyspowego w formie pętli. Można go rozpoczynać w dowolnym punkcie trasy.

Ścieżka przyrodniczo - leśna OSTRA to ponad dwukilometrowa trasa wiodąca północnymi stokami Ostrej i Cichonia. Na trasie ścieżki wyznaczono pięć przystanków: „Olszynka karpacka”, „Mieszkańcy lasu”, „Miejsce widokowe”, „Drzewostan dojrzały”, „Łąka przyleśna” na których można zapoznać się z otaczającą przyrodą i podziwiać piękno krajobrazu.

Ścieżka rozpoczyna się w Starej Wsi (przystanek PKS Kampingi).

 

Mapa pochodzi ze strony www.tymbark.pl

Ścieżka została usytuowana między masywami Łopienia (963 m n.p.m.), Zęzowa (705 m n.p.m.) oraz Paproci (643 m n.p.m.). Centralnym punktem ścieżki jest rynek w Tymbarku, skąd trasa prowadzi do kilku miejsc historycznych związanych z okresem niemieckiej okupacji. Są to m.in. tymbarska Owocarnia (obecnie Tymbark MWS ), Dwór rodzin Myszkowskich i Turskich. Ścieżka przebiega drogami asfaltowymi, leśnymi i polnymi oraz częściowo wzdłuż szlaków turystycznych PTTK: szlak żółty - z Rzek przez Mogielicę i Łopień do Tymbarku, szlak niebieski - z Tymbarku do Bochni, zielony szlak - z Dobrej przez masywy Beskidu Wyspowego m.in. Paproć, a kończący się na Lubomirze. Na trasie znajduje się 6 punktów, nawiązujących do działalności konspiracyjnej mieszkańców Tymbarku i okolic w latach 1939-1945. Na każdym punkcie znajdują się tablice informacyjne, fotografie z lat niemieckiej okupacji, opisujące ważne dla danego miejsca wydarzenia. Na tablicy przy zielonym szlaku na Paproci została umieszczona panorama z widokiem na południowo-wschodnią część Beskidu Wyspowego i  Gorce.