piątek, grudzień 03, 2021

Pasmo Łososińskie

szlak zielony

czas przejścia około 2.3 h, z powrotem około 1.45 h, ok. 7 km

Z centrum Łososiny kierujemy się w stronę Limanowej, ulicą Łososińską, mijając cmentarz i most na Łososince. Na rodzie skręcamy w lewo w ulicę Tarnowską i po chwili w prawo w ulicę Dzielec. Po chwili szlak skręca w lewo i wiedzie przez łąki. Dochodzimy do utwardzonej drogi i przechodzimy w pobliżu ostatnich domów przysiółka Dzielec. Skręcamy w prawo i rozpoczynamy wejście lasem na grzbiet Dzielec (626m). Mijamy niepozorny grzbiet i wchodzimy na skraj lasu. Teraz godzinna grzbietowa droga wśród lasów bukowo - jodłowych, przechodząca przez szczyt Groń (743m) oraz Sarczyn. Schodzimy w kierunku przełęczy pod Sałąszem (670m) i dalej asfaltowej drogi od Sarczyna, którą przecinamy. Teraz krótkie lecz strome podejście na polany pod Sałaszem Zachodnim. Po chwili dochodzimy do węzła szlaków pod Sałaszem, gdzie dochodzi niebieski szlak z Limanowej i wiedzie na Sałasz i dalej Jaworz. Teraz wraz z niebieskim szlakiem wchodzimy na Sałasz Zachodni (868m). Poniżej szczytu polany w niesamowitym widokiem na Beskid Sądecki, Gorce, Tatry. Teraz kawałek ładnym lasem bukowym. Po chwili dochodzi czarny szlak z Laskowej. po 10 minutach dochodzimy do węzła szlaków pod Sałąszem Wschodnim (909m). Szlak czarny odchodzi do Laskowej, zielony do Pisarzowej, niebieski na główny szczyt (ok. 200m) i Jaworz.

szlak niebieski i żółty

czas przejścia około 1.5 h, z powrotem około 1 h.

Z Rynku kierujemy się ulicą Kilińskiego, przechodzimy przez kładkę na potoku Mordarka i przez ulicę Wąską, wchodzimy na ulicę Kopernika. Na przeciwko banku wchodzimy w ulicę Leśną i rozpoczynamy podejście. Po kilkunastu minutach dochodzimy do skraju lasu, gdzie czeka nas strome podejście kamienistą, leśną drogą. Po chwili mijamy kapliczkę Matki Boskiej Bolesnej. Dalej drogą dochodzimy do wypłaszczenia, gdzie odchodzi w lewo, stromo w górę ścieżka. Po chwili wchodzimy na podszczytową polanę na Miejskiej Górze i dochodzimy do Krzyża. Na szczycie Miejskiej Góry, obok gospodarstwa odchodzi żółty szlak, który najpierw wiedzie niewielką szczytową polanką a dalej wchodzi w las. Po chwili mijamy ścieżkę z niebieskim szlakiem idąca w kierunku Jaworza, a my rozpoczynamy lpodejście na szczyt Łysej Góry. Po kilku minutach wchodzimy na wypłaszczenie i dochodzimy pod Stary Krzyż na Łysej Górze. Stąd można zejść żółtym szlakiem, przechodząc obok niewielkiego kamieniołomu i domków kampingowych do ulicy Kasprowicza. A dalej do centrum Limanowej.

szlak zielony

czas przejścia około 1.5 h, z powrotem około 1 h, ok. 4.2 km

Jest to najkrótsze i najłagodniejsze wejście na szczyt.

Szlak rozpoczyna się na stacji PKP Pisarzowa. Idziemy 100 m na południe, do głównej szosy i przystanku autobusowego. Tu skręcamy w lewo, idąc przez wieś około 200 m, ponownie skręcamy w lewo, drogą asfaltową przez tory. Szlak skręca z drogi asfaltowej w lewo, w boczną drogę. Przechodzimy obok polany z zagrodami. Od zagrody należy pójść ścieżką przez łąkę w kierunku kapliczki na górnym krańcu polany. Na rozstaju leśnych dróg skręcamy przy kaplicy w lewo i zmierzamy prosto w górę. Po chwili szlak wchodzi na żwirową drogę i po około 100 m skręca w lewo, w boczną dróżkę. Tą ścieżką idziemy w górę. Po chwili przechodzimy przez porośnięty zagajnikiem grzbiet Gronia (kulminacja jest 200 m po prawej).

Po krótki zejściu przez las przechodzimy przez polanę i przechodzimy w stronę zabudowań przysiółka Zapotocze. Tuż za zagrodą szlak opuszcza drogę i podchodzi niewyraźną ścieżką przez gęste zarośla, potem lasem wzdłuż krawędzi polany. Pod koniec wejścia szlak wchodzi na wyraźniejszą ścieżkę biegnącą w lewo. Dochodzimy do węzła szlaków pod Sałaszem. Na wierzchołek wchodzimy szlakiem niebieskim - około 200 m.

szlak czarny

czas przejścia 3 h, z powrotem 1.5 h, ok. 7 km

Jest to jedyny, niezbyt długi, ale i dość męczący szlak wychodzący z północnej strony Pasma Łososińskiego. Szlak rozpoczyna się w centrum Laskowej, przechodząc w pobliżu zabytkowego dworu Michałowskich i kapliczki św. Jana Niepomucena. Przechodząc przez most na Łososince skręca w prawo w drogą asfaltową a dalej przechodzi w drogę żwirową, skręca w prawo (znaki na kamieniu) i prosto pod górę biegnie do skraju lasu na grzbiecie. Tutaj wchodzimy na rozległe łąki przysiółka Rozpite i dalej strome podejście. Po około godzinie drogi, przez zarośla i laski brzozowe ścieżka prowadzi w górę i dochodzi na cmentarza wojennego na szczycie Korabu (727 m), gdzie spoczywają żołnierze austro-węgierscy i rosyjscy polegli w grudniu 1914 roku. Idąc dalej mijamy samotne zabudowanie i murowaną kapliczkę, gdzie skręcamy w lewo. Dalej przechodząc między domami, tuż za przełęczą kierujemy się w kierunku pd-wsch. Wchodzimy na rozległe polany (Polana Stoły) skąd rozciągają się widoki na dolinę Łososiny, Łopusze, Kobyłę i grzbiet Śpilówki. Dalej spotykamy znaki niebieskie - biegnące z Limanowej i zielone - z Łososiny Górnej do Pisarzowej przez Dzielec, po około 10 minutach wchodzimy już niebieskim szlakiem na Sałasz lub dalej na Jaworz.

 

szlak zielony i niebieski

czas przejścia około 3 h, z powrotem około 2.5 h, ok. 10 km

Za znakami zielonymi z centrum Łososiny Górnej, idziemy asfaltową drogą w kierunku Limanowej. Na skrzyżowaniu ul. Łososińskiej i Tarnowskiej skręcamy w lewo i po około 100 m, skręcamy w prawo w ulicę Dzielec. Droga asfaltowa zmienia się w drogę jezdną i wchodzimy w alejkę wiodącą niewielkim wąwozem. Skręcamy w lewo i wchodzimy w ścieżkę, którą docieramy do wierzchołka Dzielca. Dalej około godziny, grzbietem wchodzimy wśród pięknych lasów bukowych i jodłowych. Niebawem przecinamy drogę od Sarczyna i dalej wchodzimy grzbietem w kierunku zachodnim.  Po ponad dwóch godzinach, przy zejściu do przełęczy, docieramy do węzła szlaków pod Sałaszem i dalej, już niebieskim szlakiem, zmierzamy na Jaworz.

 

szlak żółty i niebieski

czas przejścia około 2 h, z powrotem 1,30 h, długość około 7 km

Trasę rozpoczynamy na dworcu PKP Męcina, gdzie żółtym szlakiem zmierzamy w kierunku Babiej Góry. Po kilkuset metrach dochodzimy do kapliczki, dalej przechodzimy przez żelazny mostek na potoku i dochodzimy do końca drogi asfaltowej. Polną drogą wchodzimy w las, idziemy dość wysoko nad potokiem w kierunku pn. i dalej ostro wspinamy się w górę. W lesie skręcamy w kierunku zach. i po chwili wchodzimy na polanę dochodząc, na wysokości Babiej Góry (727), do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim idącym z Przełęczy św. Justa na Jaworz. Tutaj znajduje się murowana kapliczka. Dalej, szlakiem niebieskim, zmierzamy w kierunku Jaworza. Szlak wiedzie najpierw stromym podejściem a później lekko wspina się wśród bukowego lasu. Dochodzimy do szczytu, gdzie znajduje się zarastająca polana.

szlak niebieski

czas przejścia około 3 h, z powrotem 2.5 h, długość ok. 9 km,

Z Rynku kierujemy się ulicą Kilińskiego, przechodzimy przez kładkę na potoku Mordarka i przez ulicę Wąską, wchodzimy na ulicę Kopernika. Na przeciwko banku wchodzimy w ulicę Leśną i rozpoczynamy podejście. Po kilkunastu minutach podejścia droga asfaltową dochodzimy do skraju lasu, gdzie czeka nas strome podejście kamienistą, leśną drogą. Po chwili mijamy kapliczkę Matkui Boskiej Bolesnej. Dochodzimy do skrzyżowania ze znakami żółtymi idącymi na krzyż na Miejskiej Górze, a dalej dochodzimy do szerokiej jezdnej drogi. W prawo odchodzi żółty szlak w stronę Łysej Góry. Przechodzimy przez przełęcz między Miejską Górą i Łysą Górą i dalej zejście w stronę przysiółka Sarczyna Molówki. Po chwili przecinamy trasę narciarską i schodzimy do Molówki. Tutaj kierujemy się drogą w lewo i po chwili dochodzimy do skraju lasu. Opuszczamy drogę,  skręcając w prawo i rozpoczynamy podejście na szczyt Sałasza. Po chwili mijamy węzeł szlaków pod Sałaszem i dalej w kierunku wschodznim zmierzamy około godziny na Jaworz.