środa, sierpień 10, 2022

Szczebel

szlak zielony

czas przejścia około 2 h, z powrotem około 1 h., długość 3 km.

Z przełęczy Glisne, skąd rozpościera się panorama na Ćwilin, Jasień i  Gorce, idziemy kilka minut zielonym szlakiem, drogą asfaltową i wchodzimy w ścieżkę wiodącą poprzez pola i łąki. Wchodzimy w las i niezbyt stromym podejściem wspinamy się w stronę szczytu. Dochodzimy do przełęczy między Szczeblem a Małą Górą i dalej przyjemną drogą po kilku minutach dochodzimy do krzyża upamiętniający zgon ks. Józefa Stańki, rektora Seminarium w Krakowie (XII 1968). Tutaj spotykamy czarny szlak wiodący z Kasinki Małej. Jeszcze kilka minut i dochodzimy do zalesionego szczyty Szczebla, gdzie znajduje się pamiątkowy kamień ku czci Jana Pawła II.

 

szlak czarny

długość:  5 km, czas przejścia około 2.5 h, z powrotem 1.45 h

Szlak (wygodny, niewiele stromizm) rozpoczyna się w Lubniu. Z centrum wsi, idziemy "zakopianką" w kierunku Rabki i po około 300 m, skręcamy w lewo. W pobliżu restauracja, kilka sklepów, PKS. Idziemy asfaltową drogą pomiędzy zabudowaniami a dalej wzdłuż potoku. Skręcamy za szlakiem w lewo wchodząc na łąki nad Lubniem, z których rozpościera się widok, od Babiej Góry, przez Zembalową po pasmo Lubomira i Łysiny. Wchodzimy w las i po chwili dochodzimy do malowniczej polany z widokiem na otoczenie doliny Raby. Wspinamy się ścieżką korytem potoku i wchodzimy na zarośniętą kulminację Czechówki (710m). Idziemy wypłaszczeniem za Czechówką, skręcając w prawo za szlakiem (w lewo odchodzi droga w kierunku Tenczyna). Po kilku minutach wchodzimy na szczyt.

szlak czarny

czas przejścia około 2 h, z powrotem 1.30 h, długość ok. 5 km.

Szlak rozpoczyna się na przystanku PKS Kasinka Mała - Krupciówka, kieruje się w stronę Mszany Dolnej i za oczyszczalnią ścieków skręca przez most na Rabie. Potem droga asfaltową przechodzimy koło domostw osiedla Zarąbki i wchodzimy w las. Idziemy kawałek wygodna drogą i nagle znaki nakazują przejść przez jar. Teraz czeka nas strome podejście trwające około 30 min. Po drodze napotykamy rzadkie drzewa - brzozy czarne. Wychodzimy na boczny grzbiet i mijamy parę ambon skalnych z których rozpościera się widok na doliną Raby, pasmo Lubomira i Łysiny, a w oddali Grodzisko (619m). Z prawej strony w panoramie Lubogoszcz i Śnieżnica. Po przejściu obok grzędy skalnej, teren się wyrównuje. W lewo odchodzi nieznakowany ścieżka (trawers), którą w ok. 10 min. można dojść do zielonego szlaku  Szczebel - przeł. Glisne na przełęczy między Szczeblem a Małą Górą. Po kilkunastu minutach łagodnego podejścia spotykamy zielony szlak z przełęczy Glisne. W tym miejscu stoi krzyż upamiętniający zgon księdza Józefa Stańki, rektora Seminarium w Krakowie (XII 1968r). Po chwili wchodzimy na szczyt na którym znajduje się słup triangulacyjny oraz pamiątkowy kamień ku czci Jana Pawła II.

szlak czarny

czas przejścia około 2.5 h, z powrotem 2 h, długość ok. 5 km, szlak trudny /nie polecamy dla małych dzieci/

Szlak rozpoczyna się przy kościele w Lubniu, w początkowej części wiedzie drogą asfaltową obok szkoły podstawowej im. Jana Pawła II w kierunku Ośrodka wypoczynkowego. Po przejściu około 1,5 km mijamy Ośrodek Wypoczynkowy i schodzimy z drogi asfaltowej na drogę leśną. Idąc leśną drogą, przechodzimy przez dwa strumyczki, mijając myśliwską kapliczkę, idziemy skrajem dużej polany. Po wejściu do lasu, idziemy wzdłuż potoku kilkaset metrów. Tutaj rozpoczyna się trudne, prawie dwugodzinne podejście na szczyt. Droga jest stroma, mocno kamienista. Po ponad godzinnej wspinaczce, szlak wypłaszcza się i skręca w prawo w kierunku Jaskini "Zimna Dziura". Dalej, szlak kluczy w górę i osiągamy po ok. 30 min. szczyt Mały Szczebel. Teraz czeka nas kolejne strome podejście. Na lewo od szlaku niewielka ambona skalna, a dalej kilka skalnych wychodni. Tuż przed szczytem podejście łągodnieje. Mijamy niewielką polankę z wspaniałym widokiem na północ, na której obecnie jest prowizoryczne lądowisko, a po kilku chwilach dochodzimy do szczytowej polany.