piątek, grudzień 03, 2021

Luboń Wielki

szlak żółty

czas wejścia około 2 h, z powrotem 1.5 h., długość ok. 3.5 km

Jest to jeden z trudniejszych szlaków w Beskidzie. Prowadzi przez teren rezerwatu "Luboń Wielki", gdzie na stromym zboczu zalega rumowisko skał i głazów. W niektórych miejscach szlak wije się wśród bloków skalnych, zwalonych drzew, korzeni, ponad urwiskami i małymi przełęczami. Szlak ten polecamy wytrawnym turystom.

Z przystanku autobusowego Rabka Zaryte kierujemy się szosą w stronę Mszany Dolnej. Po kiludzisięciu metrach skręcamy w lewo w drogę wyłożoną płytami betonowymi. Dalej droga przechodzi w drogę gruntową i prowadzi przez pola, łąki i skrajem lasu. Wchodzimy w las. Tuż przed polanką skręcamy w prawo i przechodzimy w pobliżu potoku Rapaczowskiego. Powyżej jego źródel rozpoczynają się skałki i rezerwat. W pobliżu znajduje się kilka niewielkich jaskiń. Po chwili szlak skręca i stromym podejściem dochodzimy do schroniska.

szlak zielony

czas przejścia około 3 h, z powrotem około 2 h, długość ok. 7.5 km

Z dworca PKS kierujemy się w prawo ulica 1 Maja. Po kilkudziesięciu metrach szlak skręca w w prawo, schodząc z drogi asfaltowej. Idziemy w kierunku szosy do Mszany Dolnej przez osiedla, przecinając stoki Bani. Dochodzimy do głównej drogi i kierujemy się w stronę Mszany Dolnej, dochodząc do przystanku PKS Rabka Zaryte I. Mijamy ośrodek "Budowlani" i rozpoczynamy podejście na Luboń. Droga asfaltowa zmienia się w drogę gruntowa i prowadzi nas łąkami w górę. Po drodze mijamy kapliczkę, a dalej na niewielkiej polanie w lesie krzyż przydrożny. Wchodzimy w las i odtąd leśną drogę wchodzimy na szczyt. Po drodze dochodzi do nas niebieski szlak idący z Rabki Zaryte.

szlak czerwony

trudne bo strome podejście, czas przejścia około 3.5 h, z powrotem około 2.5 h, długość ok. 9 km., 

Z centrum Mszany kierujemy ulicą św. Maksymiliana Kolbego w stronę Rabki. Na skrzyżowaniu z ulica Krakowską skręcamy w lewo i kierujemy się dalej szosą w kierunku Rabki. Po kilkudziesięciu metrach skręcamy w prawo (kierunek Tenczyn) i przechodzimy przez most na Rabie. Dalej drogą asfaltową. Skręcamy z drogi w lewo i po paru minutach przechodzimy przez żelazny most na potoku. Idziemy przez las i pola, na rozejściu dróg gruntowych wybieramy drogę po prawo, omijając szczyt Okrągłej (626 m) dochodzimy do drogi asfaltowej. Skręcamy w prawo i kierujemy się do centrum Glisnego. Mijamy kościół, szkołę i remizę. Dochodzimy do przełęczy Glisne, gdzie skręcamy w lewo rozpoczynając podejście na Luboń. Przechodzimy przez pastwiska i łąki i wchodzimy w las. Teraz czeka nas strome podejście. Tuż pod szczytem skręcamy w prawo i po chwili dochodzi do nas żółty szlak idący z Rabki Zarytego. Wspólnie dochodzimy do schroniska.

szlak niebieski

łatwe podejście dobrą drogą (wędrówka grzbietem), bez trudności orientacyjnych; czas przejścia około 2.5 h, z powrotem około 2 h, długość ok. 7.5 km., 

Wejście rozpoczynamy w miejscowości Naprawa leżącej przy "zakopiance" z przystanku PKS "Luboń Mały". Idziemy zakopianką w kierunku Rabki i po około 100 m skręcamy w lewo w kierunku przysiółka Mały Luboń. Po około 300 m skręcamy w prawo, pomiędzy domkami letniskowymi rozpoczynamy wejście na szczyt. Idziemy gruntową dróżką przez pola i pasma lasu. Po około godzinie drogi, po nieco stromym podejściu wchodzimy na szczyt Lubonia Małego (869 m). Dalej niemal płaskim grzbietem dochodzimy do rozległej polany Surówki, skąd rozpościera się wspaniały widok na Gorce i Tatry. Na kolejnej małej polance, po lewej znajduje się krzyż zmontowany z części śmigłowca, który spadł w tym miejscu w roku 1985. Teraz czeka nas kilkudziesięcio minutowe strome podejście na szczyt Lubonia.