piątek, grudzień 03, 2021

Jasień

szlak zielony

czas przejścia około 5.5 h, z powrotem około 4.5 h., długość ok. 18 km

Bardzo długie podejście, ewentualnie można podjechać busem do Łętowego i skrócić wyjście o ponad 10 km.

Z centrum Mszany Dolnej kierujemy się na most na Mszance. Za mostem, koło Urzędu Miasta skręcamy w prawo w asfaltową uliczkę. Przechodzimy pod wiaduktem kolejowym i asfaltową drogą podążamy aż do drogi idącej do Łostówki. Po drodze odchodzi żółty szlak na Ćwilin. Tuż przed pierwszym przystankiem autobusowym w Łostówce skręcamy w prawo i idziemy drogą w osiedle Stachury. Na rozstaju dróg wybieramy lewe odgałęzienie - ścieżka skrajem małego kanionu ze strumyczkiem. Dochodzimy do górnej granicy polany i skręcając w lewo wchodzimy w las, gdzie czeka nas strome podejście na grzbiet Ogorzałej (806 m). Po kilkunastu minutach drogi wchodzimy na szczyt Ostrej (780 m). Teraz czeka nas strome zejście wśród zagajników, łąk i pól. Dochodzimy do przełęczy między Wilczycami i Łętowym. Tutaj przechodzimy przez drogę między Mszana Górną a Jurkowem. Kierujemy się prosto w górę w stronę lasu, gdzie czeka nas ponad pół godziny stromego podejścia. Wreszcie droga staje się mniej stroma i obchodzi od południa szczyt Kobylicy (Kiczora - 901 m.).  Dochodzimy do polany Folwarcznej, skąd w prawo odchodzi czarny szlak do Lubomierza. Ostania część szlaku to przyjemne podejście na przemian lasem i skrajem polan. Na wierzchołku Jasienia spotykamy żółty szlak z Rzek.

szlak zielony i żółty

czas przejścia około 2.0 h, z powrotem około 1.5 h., długość ok. 4 km

szlak stromy do Polany Wały około 1.5 h,

Znaki zaczynają się na przystanku PKS Szczawa Białe, przechodzimy przez most na Kamienicy a zaraz potem przez mostek na potoku Krzystonów. Skręcamy drogą w lewo. Dochodzimy do zbiegu dwóch potoków, gdzie między nimi stoją dwa domy. Idziemy ścieżką na prawo od domów na stromą skarpę i dalej na łąki i w las. Po około 40 min. droga zamienia się w chodnik, który stromo prowadzi w kierunku zachodnim. Glinianymi schodami wspinamy się po stromym zboczu. Po 30 min. ścieżka wyprowadza nas na polanę Wały. Tutaj na skrzyżowaniu szlaków, wybieramy szlak żółty na Jasień. Pozostało nam około 40 min. drogi. Nieco dalej, za drzewami ukryta polana Francula, dalej mijamy grzędę skalną opadającą ku wschodowi. Wchodząc  lasem, ścieżką grzbietową docieramy na Kutrzycę (1051 m - północny wierzchołek Jasienia), a po kilku minutach dochodzimy do polany Skalne, słynącej ze wspaniałych widoków na Beskid Sądecki, Gorce, Tatry. Po kliku minutach docieramy na szczyt.

szlak żółty

czas przejścia około 2.5 h, z powrotem około 2 h., długość ok. 5 km

Z przystanku PKS Rzeki (na przełęczy Przysłop) kierujemy się za szlakiem drogą gruntową w kierunku pn. między zabudowaniami przysiółka Rzeki i willami letniskowymi. Przechodzimy obok samotnego gospodarstwa, po czym polną drogą trawersujemy szczyt i przechodzimy skrajem lasu i z prawej strony polany (Nowa Polana). W miejsce, gdzie droga wchodzi w las skręcamy w lewo, a dalej skręcamy na drugą stronę grzbietu, gdzie znajdujemy wyraźną drogę wchodzącą w las. Trawersujemy teraz od zachodu, zalesiony wierzchołek Myszcycy (877 m). Po chwili, przez łąki, schodzimy na Przysłopek - przełęcz między Myszycą a Jasieniem. Idziemy dróżką wzdłuż zarośli, prosto w górę, koło zabudowań w lewo wzdłuż ogrodzenia i przechodzimy przez furtkę. Po około 100 metrach wchodzimy na wyraźniejszą drogę leśną i zaczynamy strome podejście. Dochodzimy do polany Miznówka, na jej górnym końcu wchodzimy w drogę, skręcamy w lewo, a po chwili w prawo w drogę wiodąca wzdłuż linii grzbietu i dalej lasem w kierunku szczytu. Wchodzimy na wierzchołek Jasienia - niewielką łączka wsród młodego lasu. Spotykamy tutaj zielony szlak z Mszany Dolnej. Kawałek dalej, schodzimy na słynącą ze znakomitych widoków polanę Skalne (na polanie znajduje się szałas pasterski). Polaną możemy również dotrzeć na Kutrzycę (1051 m) - północny wierzchołek Jasienia.

szlak zielony i żółty

czas przejścia około 2.5 h, z powrotem około 1.5 h., długość ok. 5 km

szlak do Polany Wały około 1.5 h,

Od przystanku PKS Półrzeczki Fudaleje idziemy drogą asfaltową około 500 m w kierunku centrum wsi (kościoła). Przed mostkiem, szlak skręca w lewo w kamienistą drogę i wiedzie wśród domów. Idziemy poprzez łąki drogą wzdłuż potoku Tromiska a dalej stromo kamienistą drogą wchodzimy w las. Dochodzimy do rozgałęzienia dróg i wybieramy na lewo. Teraz czeka nas strome podejście, aż dochodzimy do polany Krzystonów Mały. Znowu wchodzimy w las i ostro w górę. Ścieżka wyprowadza nas na polanę Wały. Tutaj na skrzyżowaniu szlaków, wybieramy szlak żółty na Jasień. Pozostało nam około 40 min. drogi. Nieco dalej, za drzewami ukryta polana Francula, dalej mijamy grzędę skalną opadającą ku wschodowi. Wchodząc  lasem, ścieżką grzbietową docieramy na Kutrzycę (1051 m - północny wierzchołek Jasienia), a po kilku minutach dochodzimy do polany Skalne, słynącej ze wspaniałych widoków na Beskid Sądecki, Gorce, Tatry. Po kliku minutach docieramy na szczyt.

szlak czarny oraz zielony

czas przejścia około 2,5 h., z powrotem około 1,5 h. długość ok. 5 km

Z centrum wsi idziemy drogą asfaltową około 500 m w kierunku północno zachodnim, dochodzimy do mostu na Mszance (do osiedla Skrzatki, Marczaki). Dalej rozpoczynamy strome podejście kamienistą dróżką. Dalej łagodne wejście trawersem góry Cyrki, przez pasma zarośli, łąk i lasu. Skręcamy w lewo a po chwili w prawo, po drodze mijając zrujnowany szałas. Wchodzimy na polanę Stasiówka na przełęczy między Jasieniem a górą Cyrki. Po kilkunastu przechodzimy skrajem kolejnej polany, dalej lasem dochodzimy do polany Folwarczna. Tutaj dochodzimy do zielonego szlaku idącego z Mszany Dolnej. Idziemy teraz zielonym szlakiem. Ostania część szlaku to przyjemne podejście na przemian lasem i skrajem polan. Na wierzchołku Jasienia spotykamy żółty szlak z Rzek.