sobota, grudzień 04, 2021

Pozostałe

szlak zielony

czas przejścia około 3.5 h, z powrotem około 2.45 h, ok. 10 km

Z centrum Limanowej, kierujemy się w stronę Muzeum Ziemi Limanowskiej, przez Parki Miejski i osiedle Zygmunta Augusta. Wchodzimy na ulicę Zygmunta Augusta, którą w lewo, dochodzimy do ulicy Jabłonieckiej. Po prawej stronie mijamy kaplicę Św. Rodziny z prywatnej fundacji i idąc drogą asfaltową, dochodzimy do Wzgórza Jabłoniec. Tutaj znajduje się cmentarz z I i II Wojny Światowej. Od cmentarza kierujemy się asfaltową drogą w kierunku grzbietu. Na rozstaju dróg, wybieramy lewe odgałęzienie i długim trawersem schodzimy na południe. Mijamy przystanek autobusowym Siekierczyna II i na rozgałęzieniu dróg asfaltowych, wybieramy lewe odgałęzienie za szlakiem zielonym. Niebieskie znaki w prawo idą przez Golców na Ostrą. Po kilku minutach mijamy przystanek autobusowy Siekierczyna Wieś. Skręcamy w prawo a asfaltową drogę wiejską. Przekraczamy mostek na potoku Słomka i kamienistą drogą wchodzimy wzdłuż jaru. Docieramy do ostatnich domostw przysiółka Zarębówka i skręcamy w prawo i po kilkudziesięciu metrach w polną drogę w kierunku lasu. Idziemy przez las i polany na grzbiet Kuklacza (637m). Pod wierzchołkiem Kuklacza znajduje się miejsce wypoczynku. Szlak opuszcza drogę, zmienia kierunek i opada skrajem lasu. Po kilku minutach wejdziemy na pola nad Ogrojcem - przysiółkiem Siekierczyny. Przechodzimy bez szlaku przez pastwisko, mijając betonowy słup elektryczny. Dochodzimy do wiejskiej drogi, którą w lewo. Po chwili przekraczamy potok i wędrujemy w górę maleńkiego cieku. Dochodzimy do skraju lasu i podchodzimy do przysiółka Siekierczyny Na Groniu. Widok na Pasmo Łososińskie, Miejską Górę. Skręcamy w prawo i po chwili schodzimy z drogi w lewo w polną drogę w stronę samotnego gospodarstwa stóp Łyżki. Teraz rozpoczynamy dość strome podejście na szczyt Łyżki i wśród świerkowego lasu doprowadza do starodawnego wału grodziska okalającego wierzchołek.

szlak zielony

czas przejścia około 3 h, z powrotem około 3 h, ok. 10 km

 

Początek w centrum Tymbarku, gdzie na rozgałęzieniu szlaków pod restaurację Duet idziemy zgodnie ze znakiem "Tymbark - brama towarowa". Mijamy bramę towarową, skręcamy w prawo, przez mostek na potoku Jurkówka. Po chwili wchodzimy na asfalt i przez most na potoku Słopniczanka. Na rozgałęzieniu dróg skręcamy w lewo a po chwili na rozgałęzieniu w prawo. Z asfaltu skręcamy w prawo w leśną dróżkę przy balustradzie. Przy drodze znajdują się stacje Drogi Krzyżowej. Wchodzimy ostro pod górę, skrajem lasu i łąk do XIV Stacji Drogi Krzyżowej. Dalej w linii grzbietu, ścieżką przez bukowo-brzozowo-sosonowy las. Po 15 min. podejście wypłaszcza się i wchodzimy na wyraźną leśną drogę. Po chwili mijamy kulminacje Paproci (645m) i wychodzimy z lasu. Docieramy do murowanej dużej kaplicy, obok parking i miejsca na odpoczynek. Dalej odkrytym grzbietem przez pola i łąki. Po kilkunastu minutach, szlak odchodzi w prawo w słabo widoczna ścieżkę. Schodzimy prosto w dół, przez gospodarstwo, przez łączkę do zarośli. W pobliżu kapliczki w kształcie latarni, wchodzimy na drogę z betonowych płyt i w prawo. Dochodzimy do głównej drogi (nr 28) łączącej Limanową z Mszaną Dolną, ulicą Węgrzynowicza, przy kapliczce św. Jana Nepomucena. Idziemy na wprost przez szosę i kładkę dla pieszych przez potok. Za kładką w lewo od jaru, równo w linii stoku. Teraz przez łąkę do gospodarstwa i drogą kamienistą. Dochodzimy do asfaltowej ulicy (Biedronia), skręcamy w lewo i cały czas ulicą miejską, aż do centrum Limanowej.

szlak czarny

czas przejścia około 2 h, z powrotem około 1.15 h, ok. 4 km

 Z centrum wsi (duże centrum handlowe) idziemy asfaltowa drogą w kierunku Łukowicy. Mijamy ośrodek zdrowia, a dalej idziemy poniżej dworu rodziny Żuk-Skarszewskich. Zaraz za dworem, skręcamy w prawo w asfaltową drogę. Droga wiedzie grzbietem między potokami. Przy kapliczce Matki Boskiej z Lourdes, na rozstaju dróg wybieramy prawe odgałęzienie. Dalej kamienistą drogą kierujemy się na skraj lasu w kierunku pojedynczego domu. Stąd widok na Litacz(652m) z przekaźnikiem. Mijamy kilka zagajników i widzimy nieco dalej domy przysiółka Zamek. Podchodzimy kamienistą drogą leśną przez bukowy las. Skręcamy w prawo na szeroką leśną drogę, która to wznosi się i opada. Mijamy składowisko drewna. Po chwili skręcamy w lewo w drogę zrywkową i wspinamy się do drogi wiodącej trawersem po zboczu Łyżki w kierunku zachodnim. Po kilku minutach, zmieniamy drogę, skręcając w prawo. Droga ta łagodnie wiedzie w kierunku szczytu Łyżki. Po chwili spotykamy zielone szlaki idące z Łukowicy i wspólnie wchodzimy na szczyt.

szlak zielony

czas przejścia około 2.3 h, z powrotem około 1.45 h, ok. 6 km

 Z centrum Łukowicy, kierujemy się chodnikiem w kierunku Limanowej. Po około 10 min. skręcamy w prawo w drogę, która wiedzie nas pod górę wśród owocowych drzew. Dochodzimy do wielkiego dębu i skręcamy w lewo, wchodząc na asfaltową drogę, która biegnie nad Łukowicą. Przy kapliczce, rozpościera się wspaniały widok na Gorc, Lubań, Radziejową, Nowy Sącz z pasmem Jaworzyny w oddali, wschodnią część Pasma Łososińskiego. Wchodzimy kamienistą drogą w las i po chwili docieramy do małej poręby. Dalej dość strome podejście i nagły skręt w lewo, gdzie docieramy do niewielkiej polanki pod szczytem Pępówki (774m). Teraz idziemy grzbietową ścieżką i po około 10 min. dochodzimy na niewielką polankę na szczycie. Ze szczytu rozpościera się widok w kierunku Nowego Sącza. Idziemy dalej niewyraźną ścieżkę i po chwili wchodzimy na wygodną, szeroką drogę, przechodzimy koło samotnego domu a dalej kilkusetmetrowy trawers skrajem lasu. Docieramy do przełęczy między Pępówką a Łyżką, przechodząc obok krzyża znajdującego się pomiędzy dwiema lipami. Przechodzimy w pobliżu domów przysiółka Na Bani należącego do wsi Roztoka. Wchodzimy w las i rozpoczynamy nie zbyt uciążliwe podejście w stronę Łyżki. Trawersujemy teraz wschodni wierzchołek Łyżki i docieramy do skrzyżowania z czarnym szlakiem biegnącym do Przyszowej. Wspólnie z czarnymi znakami, grzbietową drogą po kilku minutach zdobywamy wierzchołek Łyżki.

szlak zielony

czas przejścia około 4.5 h, z powrotem około 3.5 h, ok. 11 km

 Z centrum Łukowicy, kierujemy się asfaltową ulicą koło kościoła wśród domów osiedla Pod Skiełek. Idziemy pośród łąk i pól, dochodzimy do lasu, gdzie zaczyna się dość strome podejście na grzbiet Szkiełka (Skiełka). Na grzbiecie znajduje się żelazny krzyż ustawiony na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu, dalej polana z ławeczkami i miejscem ma ognisko. Ze szczyty łagodnie schodzimy około 10 min. i na skraju lasu skręcamy w lewo, w polną drogę, do przysiółka Jastrzębia Górnego. Dalej szlak idzie grzbietem, lasem, polami, potem zbacza z grzbietu w lewo. Dochodzimy do przysiółka Kopiec, na przełęczy pomiędzy Roztoka a Młyńczyskami. Przez przełęcz przechodzi asfaltowa droga. Mijamy marmurową, białą kapliczkę. W prawo rozciąga się widok na Łyżkę (803m) oraz Pępówkę (774m). Z przełęczy drogą w prawo i zaraz za zabudowaniami w ścieżkę w lewo. Podchodzimy wśród drzew owocowych i zagajników na grzbiet. Wchodzimy na asfaltową drogę, która prowadzi do przysiółka Młyńczysk - Jaworze. Idziemy w kierunku krzyża, gdzie opuszczamy drogę i podążamy w górę na polany (wspaniałe widoki) pod Jeżową Wodą. Szlak okrąża domy od północy i łagodnym trawersem w lesie dociera do grzbietu Jeżowa Woda. Idąc dalej lasem, po około 30 min. docieramy na wierzchołek Ostrej (929m). Stąd dość strome zejście lasem, potem jego skrajem, do szosy na przełęczy Ostra (800m).