sobota, styczeń 22, 2022

Dwory, dworki, pałace

Dwór zbudowany w 1677 przez misjonarzy. Otoczony ogrodem krajobrazowym ze starodrzewem. Drewniany, konstrukcji zrębowej, tynkowany. Parterowy, trzytraktowy. Wejście na osi krótszego, zachodniego boku budynku do podłużnej sieni, z której na prawo pokoje mieszkalne, na lewo podłużna sala - dawna kaplica (przedzielona później ścianką), nakryta stropem dekorowanym plastycznie ramami drewnianymi i stiukowymi oraz polichromią.

Pałac otoczony ogrodem krajobrazowym ze starym drzewostanem. Murowany. Korpus główny parterowy, prostokątny, dwutraktowy, nakryty dachem czterospadowym, od ogrodu z lukarnami, prawdopodobnie z pocz. w XIX. Po bokach od frontu dwa skrzydła piętrowe, prostokątne, z dachami czterospadowymi, podobnie jak kolumnada, łącząca je przed frontem korpusu głównego z lat 1830-40, tj. z czasu rozbudowy dokonanej przez Maksymiliana Marszałkowicza, zasłużonego organizatora przemysłu krajowego.

Dwór wzniesiony w połowie wieku XVIII. Położony w starym ogrodzie krajobrazowym. Zwrócony frontem do południa. Drewnianym zbudowany na zrąb, tynkowany. Parterowy, z facjatą od tyłu. Prostokątny, częściowo dwutraktowy (część wschodnia), częściowo trzytraktowy z korytarzem pośrodku (część zachodnią); na narożnikach kwadratowe alkierzyki. W części zachodniej stropy drewniane, na jednej z belek napis treści dewocyjnej i data budowy 1752.