środa, sierpień 10, 2022

Muzea, wystawy, galerie

Miejska Galeria Sztuki prowadzona jest w ramach działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej. Działa przy ulicy Matki Boskiej Bolesnej 13. Założona została w roku 1984. Zajmuje istotne miejsce w procesie upowszechniania kultury w mieście i regionie oraz publicznego prezentowania różnorodnych odmian sztuki.

Skansen na Jędrzejkówce to prywatna kolekcja etnograficzna tworzona przez Barbarę i Krzysztofa Jędrzejek w Laskowej. Właściciele konsekwentnie powiększają kolekcję przenosząc kolejne, charakterystyczne dla okolic Laskowej obiekty dziewiętnastowiecznego, wiejskiego budownictwa drewnianego oraz wzbogacając już posiadane zbiory o kolejne eksponaty prezentujące lachowską kulturę materialną.

Muzeum Parafialne znajduje się w budynku Domu Pielgrzyma przy Bazylice Matki Bożej Bolesnej. Powstało w 1988 roku z inicjatywy ks. biskupa Piotra Bednarczyka i ks. prałata Józefa Poręby. Jego otwarcie nastąpiło w listopadzie 1988 roku. Pierwsze eksponaty były już gromadzone od lat 50 i 60 XX wieku przez ks. Ludwika Kowalskiego, który gromadził pamiątki związane z kultem Matki Boskiej Limanowskiej.

Muzeum Ziemi Limanowskiej mieści się w Parku Miejskim w zabytkowym Dworze Marsów.

W ciągu 45-letniej działalności muzeum zgromadziło ok. 26 tysięcy eksponatów historycznych, etnograficznych, artystycznych, fotograficznych. Posiada własną bibliotekę naukową oraz zbiory archiwalne. Do dnia dzisiejszego zorganizowało ponad 350 wystaw czasowych.

W centralnej części budynku znajduje się również sala konferencyjno-bankietowa wyposażona w oryginalne meble służące byłym właścicielom dworu – szlacheckiej rodzinie Marsów.

Obecnie w muzeum można zwiedzać następujące ekspozycje stałe: