niedziela, październik 13, 2024

Szczyty

Mapa

 
Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, usytuowany jest w jego środkowej części. Leży na terenie gmin: Dobra, Słopnice, Kamienica. Przez miejscowych górali Mogielica nazywana jest "Kopą", ze względu na regularny kształt wierzchołka, który wyrasta z rozłożystego masywu. Rozgałęziony masyw Mogielicy otaczają doliny: Jurkówki (na zachodzie), rzeki Łososiny, Przełęczy Chyszówki (na północy) Słopniczanki (na północnym - wschodzie). Wschodnie zbocza tworzą długi wał górski, który opada ku Przełęczy Słopnickiej (765 m) i przechodzi w pasmo Cichonia (924 m), Ostrej (923) i Jeżowej Wody (888 m).

mapa

Jest drugim pod względem wysokości, wybitnym i charakterystycznym szczytem w Beskidzie Wyspowym. Wznosząc się nad Doliną Jurkówki i Łostówki, otoczony jest wsiami Gruszowiec, Jurków i Wilczyce. Masyw Ćwilina przechodzi w kierunku zachodnim w długi, niewysoki wał górski ciągnący się aż do Mszany Dolnej.

 
Szczyt wznosi się nad doliną Kamienicy i otoczony jest wsiami: Półrzeczki, Białe, Lubomierz i Łętowe. Jasień nie jest kulminacją o typowym "wyspowym" charakterze, raczej prezentuje się jako rozłożysta kopa.

Mapa

Jest najwyższym szczytem wschodniej części Beskidu o niezbyt "wyspowym" charakterze położony pomiędzy wsiami: Zbludza, Zalesie, Młyńczyska, Kicznia, Kosnowa Wola.

 

Przez miejscowych nazywany jest Biernatką. Luboń wznosi się nad Rabką Zaryte, oblany jest od południa i wschodu wodami Raby, zaś od północy ograniczony dolinami potoków: Krzeczowskiego i Tenczyńskiego.

Mapa

Całkowicie zalesiony, wybitny szczyt o "wyspowym" charakterze położony miedzy Dobrą o Kasiną Wielką. Przez miejscowych nazywany jest "Widlatą Górą" ze względu na trzy prawie równe wierzchołki wyraźnie widoczne w dalszych panoramach: główny wierzchołek - "Na Budaszowie" i dwa dalsze - "Wierchy" i "Nad Stambrukiem".

Mapa

Wybitnie "wyspowy" szczyt wznoszący się nad doliną Raby, położony jest w widłach Raby i Potoku Tenczyńskiego, pomiędzy Lubniem, Kasinką Małą a Tenczynem. Wschodnie odgałęzienie - opadające nad wioskę Glisne nosi nazwę Mała Góra. Strome zbocza Szczebla

Map

Piękny, "wyspowy" szczyt położony na północ od Mszany Dolnej, ograniczony dolinami potoku Kasinka i Węgłówka. Zbocza, o spadku 20-30%, pocięte są dolinami potoków rozchodzących się we wszystkich kierunkach i są gęsto zalesione.

mapa

Wybitny i gęsto zalesiony szczyt położony na południowy wschód od Dobrej. Wyrównany, stosunkowo płaski grzbiet Łopienia posiada trzy wierzchołki. Przez najwyższy z nich prowadzi zielony szlak z Dobrej na Mogielicę przez Przełęcz Rydza - Śmigłego.

Mapa

 

Pasmo Łososińskie to prawie dwudziestokilometrowy grzbiet, którym idąc przez kilka godzin można wspaniale odpocząć podziwiając przyrodę Sarczyna, Sałasza, Jaworza i Babiej Góry. Od północy pasmo opływa Łososina, od południa potok Smolnik. Wędrując pasmem łososińskim możemy podziwiać wspaniałe widoki na Beskid Wyspowy, Sądecki, Gorce i przy dobrej widoczności Tatry a na północ na doliną Łososinki.

 

Nad centrum Limanowej wznosi się kulminacja Łysej Góry. Na jej północnym stoku znajduje się wyciąg narciarski, a na południowym prywatne domki kempingowe. Tuż przy ośrodku jest nieczynne wyrąbisko (tzw. Kamieniołom) z którego brano kamień na budowę kościoła w Limanowej.