środa, sierpień 10, 2022
Limanowa położona jest w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, około 70 km na południowy wschód od Krakowa i 25 km na zachód od Nowego Sącza. Miasto usytuowane jest w przepięknej grupie górskiej zwanej Beskidem Wyspowym u zbiegu potoków Mordarka, Jabłoniec i Stara Wieś, nad potokiem Sowlina.
Limanowa jest stolicą powiatu limanowskiego i pełni funkcję centrum administracyjnego, handlowego i kulturalnego tego regionu. Powiat limanowski graniczy z powiatem nowosądeckim, nowotarskim, myślenickim, bocheńskim i brzeskim.

Pierwszy człowiek pojawił się w tych okolicach w młodszej epoce kamiennej (3500 - 1700 p.n.e.), o czym świadczą narzędzia znalezione w pobliskiej Pisarzowej. Odkryto tam także urnowe cmentarzyska z początków epoki żelaza (1200 - 400 p.n.e.), oraz liczne monety z I wieku p.n.e., które są dowodem kontaktów z cesarstwem rzymskim.

Wcześniej niż sam dzisiejszy obszar miasta zasiedlane były otaczające Limanową wsie: Łososina Górna, Pisarzowa oraz Męcina. Na początku XV wieku wzmiankowano też Mordarkę, Jabłoniec i Lipowe.

Na stoku Łysej Góry, w miejscu zwanym Kościeliskiem (pomiędzy obecnym starym Krzyżem a nieczynnym wyrobiskiem kamienia) miała znajdować się praosada Limanowej (odkryto tu resztki naczyń i narzędzi).

"... Na tarczy z tłem czerwonym jest pośrodku stojące drzewo liściaste z koroną i pniem pomalowanymi jednakowo, tj. na zielono; stoi ono na kępce zielonej.
Z jednej strony pnia drzewa (na lewo) jest trąbka myśliwska, wisząca w powietrzu w pozycji poziomej jakby zawieszona na gwoździu albo haku. Z drugiej zas strony tegoż pnia drzewa (na prawo) jest topór, wiszący w powietrzu w pozycji pionowej, jakby zawieszony ostrzem na gwoździu albo haku."

 

"...trąbka myśliwska w herbie limanowskim /Ilmanowskim/ została wzięta z herbu rodowego Jordanów /trzy traby/ po to tylko, żeby wszem i wobec i każdemu z osobna było wiadomo, że miasteczko Limanową /Ilmanową/ założyli panowie Jordanowie herbu Trąby z Zakliczyna, tak samo jak Jordanów i Zakliczyn nad Dunajcem."

Główny szlak spacerowy - szlak spacerowy przez miasto o długość 11 km łączy najważniejsze miejsca związane z dziejami naszego miasta. Oznakowany jest kwadratem 10x10 przedzielonym po przekątnej na dwa trójkąty - biały i czerwony.
 
Szlak zaczyna się przy Dworku Marsów, prowadzi ulicą J. Marka do Rynku, ulicą Matki Boskiej Bolesnej do ulicy Polnej, ulicą Polną do ulicy Kasprowicza, wokół byłego Ośrodka Wypoczynkowego, leśną drogą pnie się do nieczynnego kamieniołomu, a potem wiedzie ścieżką do góry gdzie łączy się z żółtym szlakiem turystycznym.
 
Dalej można dojść do Starego Krzyża i szczytu Łysej Góry. Dalej idąc żółtym szlakiem dochodzimy do ulicy Leśnej, gdzie spotykamy znaki niebieskie wiodące z Limanowej na Sałasz i Jaworz. Schodząc dochodzimy ponownie do szlaku żółtego, który wiedzie do Krzyża na Miejskiej Górze. Schodząc na północ w las, przez pola dochodzimy do początku ulicy Słonecznej.
Schodząc dalej drogą w dół dochodzimy do ulicy Piłsudskiego, idziemy dalej do ulicy J. Pawła II i Rynku, gdzie kończy się nasz spacer. Całość trasy można przejść w 3-4 godziny.