sobota, grudzień 04, 2021
 • Kasina Wielka - Lubogoszcz

  szlak czerwony

  czas przejścia około 2 h, z powrotem około 1.5 h, długość ok. 4 km.

  Podejście rozpoczynamy przy stacji PKP, kierujemy się drogą w kierunku szosy Mszana Dolna - Dobczyce a dalej w kierunku Mszany Dolnej. Po około 1.5 km skręcamy w prawo koło drewnianej kapliczki. Polną drogą kierujemy się w stronę lasu. Po około 20 min. dochodzimy do skrzyżowania dróg leśnych w wyraźnym zagłębieniu terenu. Wybieramy drogę w lewo prowadzącą stromo pod górę. Po chwili przechodzimy przez potok i zaczynamy kolejne podejście. Po kilkudziesięciu minutach wchodzimy na szczyt Lubogoszcza.

   

 • Kasinka Mała - Lubogoszcz

  szlak czarnyi czerwony

  czas przejścia około 2 h, z powrotem 1.30 h, dlugość ok. 6 km.

  Jest to dość łagodne dojście do szczytu, które zaczyna się na przystanku PKS Kasinka - Krupciówka II. Szlak przechodzi przez szosę Mszana Dolna - Lubień i wchodzi w asfaltową drogę wiodącą pomiędzy osiedlami a później polami. Po około 40 minutach dochodzimy do ośrodka wypoczynkowego  "Lubogoszcz" z bazą turystyczną i rekreacyjną. Dalej lekkim, kamienistym podejściem dochodzimy do czerwonego szlaku idącego z Mszany Dolnej. Dalej już czerwonym szlakiem wchodzimy na szczyt Lubogoszcz Zachodni, a ostatni odcinek w kierunku Lubogoszczy pokonujemy wśród przyjemnego bukowego lasu.

 • Leśna ścieżka dydaktyczna „Lubogoszcz"

  Ścieżka znajduje się na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo w Limanowej i wiedzie wokół góry Lubogoszcz. Rozpoczyna się w pobliżu bazy szkoleniowo-wypoczynkowej LUBOGOSZCZ (początek ścieżki około 200 m od Bazy, wejście pomiędzy domkami nr 9 i 10).

  Wszystkie przystanki (Cykl życia lasu, Źródełko, Jodła nasienna, Ochrona lasu, Gatunki drzew i krzewów, Zapadlisko, Łowiectwo, Powierzchnia pomiarowa, Naturalne odnowienie lasu) na szlaku są oznakowane. W 2014 roku przystanki zostały dodatkowo wyposażone w kody QR, umożliwiające odczytanie informacji zamieszczonych na stronie internetowej Nadleśnictwa Limanowa.

  Cała trasa ma 2 km długości i oznakowana jest żółtym trójkątem i osiąga w najwyższym punkcie 646 m n.p.m.

 • Lubogoszcz - 968 m

  Map

  Piękny, "wyspowy" szczyt położony na północ od Mszany Dolnej, ograniczony dolinami potoku Kasinka i Węgłówka. Zbocza, o spadku 20-30%, pocięte są dolinami potoków rozchodzących się we wszystkich kierunkach i są gęsto zalesione.

 • Mszana Dolna - Lubogoszcz

  szlak zielony

  czas przejścia około 2 h, z powrotem około 1.5 h, długość około 5 km

  Z centrum Mszany kierujemy się przez most na Mszance, przechodzimy przez Rynek i ulicą Leśną wychodzimy z miasta. Za domem nr 70 I szlak skręca w lewo w przysiółek Podlesie. Za składem drewna skręcamy w prawo w górę i dalej drogą wspinamy się przez kilkanaście minut. Po chwili dochodzi do nas czerwony szlak z Mszany Dolnej i po łagodnym podejściu stajemy na wierzchołku Lubogoszcza.

   

  szlak czerwony

  czas przejścia około 2.5 h, z powrotem około 2h, długość ok. 7 km.

  Szlak ten pozwala na przejście obydwu szczytów Lubogoszczy (Lubogoszcz Zachodni i główny szczyt - Lubogoszcz). Trasę można rozpocząć na dworcu PKP, dalej przechodząc przez Mszankę, tuż za mostem skręcamy w lewo w ulicę Spadochroniarzy. Przez osiedla wychodzimy z miasta w kierunku północno - zachodnim. Po około 1,5 km skręcamy w prawo w uliczkę. Podchodzimy łagodnie, przy gospodarstwie droga zamienia się w ścieżkę i kieruje się skrajem pastwiska, łąk w kierunku polnej gruszy (ok. 15 min bez szlaku). Po chwili wchodzimy w las, gdzie czeka nad dość strome podejście przez tzw. Zapadliska. Po kilkudziesięciu minutach podejścia dochodzi do nas czarny szlak z Kasinki Małej. Po chwili wchodzimy na jeden ze wierzchołków - Lubogoszcz Zachodni (952 m). Dalej przechodzimy grzbietem zwanym Kozią Brodą wśród pięknego bukowego lasu. Z prawej strony dochodzi do nas zielony szlak z Mszany Dolnej i po łagodnym podejściu stajemy na wierzchołku Lubogoszcza. 

 • Mszana Dolna - Lubogoszcz - Czarny Dział - Grunwald - Mszana Dolna

  czas przejazdu: 2.30 min
  poziom trudności: trudna

 • Przymiarki - Kasina Wielka

  oznakowanie: CZERWONE
  długość: 6km
  poziom trudności: łatwy