środa, sierpień 10, 2022

test

 • Bike Park Kasina Wielka

  Kasina Wielka jest niezwykle spokojną i urokliwą miejscowością, w sam raz na oderwanie się od rzeczywistości i rowerowy wypoczynek.

  BikePark Kasina zaprasza wszystkich miłośników rowerów! Coś dla siebie znajdą tu zarówno początkujący, rodziny z dziećmi, jak i zaawansowani amatorzy.

 • Kasina Wielka - Śnieżnica

  szlak niebieski

  czas przejścia około 1.30 h, z powrotem 1 h, długość ok. 4 km.

  Szlak rozpoczyna sie na stacji kolejowej. Idziemy w kierunku trasy narciarskiej, gdzie skrajem lasu dochodzimy do górnej stacji wyciągu. Z tego miejsca odchodzi w prawo zielony szlak do Ośrodka Rekolekcyjnego. My zaś niebieskim szlakiem, leśną drogą rozpoczynamy kilkunastominutowe podejście na szczyt Śnieżnicy.

   

 • Legenda o powstaniu Śnieżnicy, Ćwilina, Łopienia i Mogielicy

  Było to bardzo dawano temu, kiedy w okolicy Dobrej żyli ludzie zwani wielkoludami. Władcą tych okolic był niejaki Łopień, człowiek średniego wzrostu. Żoną jego była Mogielica, dużo wyższa od niego. Łopień był bardzo dobrym gospodarzem i żył w zgodzie ze wszystkimi sąsiadami. Jednym słowem był złotego serca i nazywano go "Łopień - Złotopień". Mogielica natomiast była bardzo niedobra: nerwowa, wybuchowa, niezgodna. Z tego też powodu nazywano ją wiedźmą.

 • Przełęcz Gruszowiec - Śnieżnica

  szlak niebieski

  czas przejścia ok. 1.30 h., z powrotem ok. 50 min., długość ok. 3 km.

  Dość przyjemna i łatwa trasa na szczyt. Z przełęczy Gruszowiec, wraz z zielonym szlakiem idącym do ośrodka rekolekcyjnego, przechodzimy między domami i wchodzimy w leśną, kaministą drogę. Po kilkunastominutowym podejściu dochodzimy do rozejścia się szlaków: zielony do ośrodka, niebieski na szczyt. Wybieramy szlak niebieski i rozpoczynamy kolejne podejście, po drodze mijamy stacje drogi krzyżowej. Po kilknastu minutach wchodzimy na szczyt Śnieżnicy

  Z powrotem można zejść niebieskim szlakiem w kierunku Kasiny Wielkiej, a na wysokości górnej stacji wyciągu narciarskiego, wejść na szlak zielony wiodący do przełęczy Gruszowiec, obok ośrodka rekolekcyjnego (około 1h).

   

 • Śnieżnica - 1006 m

  Mapa

  Całkowicie zalesiony, wybitny szczyt o "wyspowym" charakterze położony miedzy Dobrą o Kasiną Wielką. Przez miejscowych nazywany jest "Widlatą Górą" ze względu na trzy prawie równe wierzchołki wyraźnie widoczne w dalszych panoramach: główny wierzchołek - "Na Budaszowie" i dwa dalsze - "Wierchy" i "Nad Stambrukiem".

 • Stacja narciarska Kasina-Ski

  Stacja narciarska Kasina Ski znajduje się w rodzinnej miejscowości Justyny Kowalczyk. To najdłuższy i położony najbliżej Krakowa, sztucznie dośnieżany i oświetlony stok narciarski, określany jako średnio trudny. Jego cechą charakterystyczną jest jednolite pochylenie (21%) na całej długości trasy, co oznacza wyśmienitą jazdę zarówno dla początkujących, jak i wytrawnych narciarzy.