środa, sierpień 10, 2022
 • Ćwilin - 1072 m

  mapa

  Jest drugim pod względem wysokości, wybitnym i charakterystycznym szczytem w Beskidzie Wyspowym. Wznosząc się nad Doliną Jurkówki i Łostówki, otoczony jest wsiami Gruszowiec, Jurków i Wilczyce. Masyw Ćwilina przechodzi w kierunku zachodnim w długi, niewysoki wał górski ciągnący się aż do Mszany Dolnej.

 • Jurków - Ćwilin

  szlak niebieski

  czas przejścia około 2 h, z powrotem 1.5 h, długość ok. 3.5 km.

  Ze skrzyżowania dróg w Jurkowie kierujemy się w kierunku Półrzeczek, po kilkunastu metrach skręcamy w prawo, między gospodarstwami. Idziemy kamienistą, polną drogą aż do skraju lasu. Mijamy po lewej kapliczkę. Wchodzimy w las, gdzie czeka nas kilkunastominutowe strome podejście na boczny grzbiet Ćwilina. Kontynuujemy wyjście szeroką, leśną drogą, dochodząc do ciągu małych polan oraz młodego lasu (dawniej polana Kuczaji). Teraz, łagodniejsze podejście i po około 30 minutach wchodzimy na szczyt. Poniżej, w kierunku pd. znajduje się polana Michurowa, oraz źródełko wody.

 • Legenda o powstaniu Śnieżnicy, Ćwilina, Łopienia i Mogielicy

  Było to bardzo dawano temu, kiedy w okolicy Dobrej żyli ludzie zwani wielkoludami. Władcą tych okolic był niejaki Łopień, człowiek średniego wzrostu. Żoną jego była Mogielica, dużo wyższa od niego. Łopień był bardzo dobrym gospodarzem i żył w zgodzie ze wszystkimi sąsiadami. Jednym słowem był złotego serca i nazywano go "Łopień - Złotopień". Mogielica natomiast była bardzo niedobra: nerwowa, wybuchowa, niezgodna. Z tego też powodu nazywano ją wiedźmą.

 • Mszana Dolna - Ćwilin

  szlak żółty

  czas przejścia około 4 h, z powrotem około 3 h., długość ok. 10 km

  Trasa długa, łatwa - z centrum Mszany Dolnej kierujemy się w stronę mostu na Mszance. Koło Urzędu Miasta skręcamy w prawo i przechodzimy pod wiaduktem kolejowym. Po kilkuset metrach drogi skręcamy w lewo. Rozpoczynamy lekkie podejście pod górę drogą polną, omijając szczyt Wsałowa (Grunwald). Szlak prowadzi skrajem lasu. Skręcamy w prawo a po chwili  w lewo i wchodzimy w las, dochodząc do szczytu Czarnego Działu (673 m).  Po lekkim zejściu, ścieżką grzbietową pokonujemy kolejne odcinki szlaku przechodząc przez pola, łąki i las. Po lewej odchodzi droga w dół w kierunku przysiółka Wydarte przy szosie Mszana - Limanowa. W tym miejscu rozpoczyna się podejście, dalej stromizna wzrasta. Wchodzimy po ruchomych kamieniach. Dochodzimy do dużej poprzecznej drogi, dalej wejście łagodnieje. Wchodzimy na pierwsze podszczytowe polany, po chwili dochodzi niebieski szlak z Gruszowca i wspólnie wchodzimy na szczyt.

 • Przełęcz Gruszowiec - Ćwilin

  szlak niebieski

  czas przejścia ok. 1.15 h, z powrotem ok. 45 min., długość trasy ok. 2 km.,

  To bardzo strome podejście na Ćwilin, nazywane jest "ścianą płaczu" i polecane tylko wytrawnym turystom. Z przełęczy Gruszowiec szosą kierujemy się około 100 m w kierunku Limanowej. Skręcamy w prawo w polną drogę w kierunku zabudowań u podnóża stoku. Wchodzimy w wydeptaną ścieżkę wiodącą skrajem łąk prosto do góry i dochodzimy do lasu. Przed nami bardzo strome i męczące podejście. Blisko grzbietu nachylenie stoku maleje, szlak skręca w lewo i wchodzimy w podszczytowe polany porośnięte krzakami borówki. Tuż przed szczytem dochodzi ścieżka ze szlakiem żółtym z Mszany Dolnej. Wspólnie wchodzimy na szczyt.

 • Skrzyżowanie do Łostówki - Ćwilin

  Wejście od południa, bez szlaku! ok. 1.15h; przy drodze stacje ścieżki różańcowej

  Wejście rozpoczynamy od skrzyżowania asfaltowych dróg do Łostówki, Łętowego i Jurkowa. Kilkadziesiąt metrów na wschód odchodzi gruntowa droga, która prowadzi skrajem lasu, koło ławeczki i przekracza boczny grzbiecik. Tutaj znajduje się duży blok piaskowca z płaskorzeźbą - pierwsza stacja ścieżki różańcowej. Dalej, świerkowym lasem, trawersujemy Mały Ćwilinka. Przekraczając grzbiet, docieramy do drugiej stacji ścieżki różańcowej. Droga przecina potok (trzecia stacja) i skręca na północny zachód, na sąsiedni grzbiet. Przez gęsty świerkowy, młody las wspinamy się prosto w górę. Dochodzimy do rozstaju dróg, z kamienną kapliczką (czwarta stacja) oraz jubileuszowym krzyżem. Idziemy drogą prosto w górę. Gdy skręci w lewo na trawers, należy kierować się nadal pod górę, mniej wyraźną ścieżką, w stronę polany podszczytowej. Szczyt znajduje się około 150 m na wschód. 50 m na zachód znajduje się ołtarz polowy z tablicą jubileuszową