czwartek, sierpień 11, 2022
 • Dobra - Łopień - Chyszówki - Mogielica

  szlak zielony

  czas przejścia całej trasy ok. 6, ok. 9 km

  Szlak rozpoczyna się przy stacji kolejowej, skąd przez centrum Dobrej wiedzie do drogi Limanowa - Mszana Dolna, tutaj wchodzimy w północne, zalesione stoki Łopienia. Trasa w niektórych momentach bardzo stroma i dość trudna. Z Łopienia schodzimy na przełęcz Chyszówki (ok. 1 h),  a dalej zielonym szlakiem wchodzimy na Mogielicę (ok. 2.30 h).

  Z przełęczy Rydza-Śmigłego, droga przez las prowadzi łagodnie pod górę. Dochodzimy do przysiółka Sarysze (Sarys), gdzie droga asfaltowa skręca w kierunku Chyszówek, a szlak biegnie prosto przez pola. Po około 30 minutach drogi docieramy do polany Mocurka, gdzie znajduje się źródło z wodą. Wyżej szlak przecina się z niebieskim szlakiem rowerowym, i wiedzie stromą drogą w górę. Po kilkunastu minutach dochodzimy do polany Wyżnikówka, gdzie tuż przed wejściem do lasu znajduje się drewniany krzyż stacji drogi krzyżowej (z tego miejsca odchodzi na zachód ścieżka, którą, omijając szczyt Mogielicy,  możemy dojść do szlaku niebieskiego z Jurkowa, a dalej ścieżką na halę Stomorgi (Polana Stumorgowa), gdzie spotykamy żółte szlaki na Jasień lub niebieskie do Szczawy - z polany Wyżnikówka około 15 minut). Ponad polaną szlak wije się ścieżką wśród lasu bukowego i dochodzi do wielkich głazów (Skalny lub Zbójnicki Stół) z gładkimi, dużymi powierzchniami. Niebawem dochodzi do nas niebieski szlak z Jurkowa i wspólnie wchodzimy na szczyt Mogielicy.

  Krótszym wariantem tego szlaku na Mogielicę jest wyjście z Chyszówek.

 • Jurków - Mogielica

  szlak niebieski
   
  czas przejścia ok. 2.45 h na szczyt, z powrotem ok. 1.45 h, ok. 5 km.,
   
  Dość łatwa trasa, i chyba najbardziej męczące będzie ostatnie podejście na sam szczyt Mogielicy. Szlak zaczyna się w centrum wsi, przechodząc przez most na rzece Jurkówce, skręcając w prawo, wiedzie drogą wśród zabudowań a później lasem, dochodząc do polany nad Cyrlą, skąd rozpościerają się widoki na Ćwilin, Szczebel, Luboń.  Dalej idziemy stromo w górę, gdzie w prawo odchodzi ścieżka na polanę Stumorgową, a powyżej znajduje się kapliczka drogi krzyżowej. Szlak skręca w lewo a po chwili w prawo i dochodzi do kolejnej ścieżki, którą możemy dojść do polany Wyżnikówka oraz zielonego szlaku w kierunku Chyszówek. Dalej wychodzimy na poprzeczny trawers i skręcamy w lewo, ścieżką w prawo możemy dojść do polany Stumorgowej. Teraz czeka nas strome podejście po kamieniach i dochodzimy do połączenia szlaku zielonego z Chyszówek. Po kilku minutach osiągamy wierzchołek Mogielicy.

   

 • Legenda o powstaniu Śnieżnicy, Ćwilina, Łopienia i Mogielicy

  Było to bardzo dawano temu, kiedy w okolicy Dobrej żyli ludzie zwani wielkoludami. Władcą tych okolic był niejaki Łopień, człowiek średniego wzrostu. Żoną jego była Mogielica, dużo wyższa od niego. Łopień był bardzo dobrym gospodarzem i żył w zgodzie ze wszystkimi sąsiadami. Jednym słowem był złotego serca i nazywano go "Łopień - Złotopień". Mogielica natomiast była bardzo niedobra: nerwowa, wybuchowa, niezgodna. Z tego też powodu nazywano ją wiedźmą.

 • Mogielica - 1170 m

  Mapa

   
  Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, usytuowany jest w jego środkowej części. Leży na terenie gmin: Dobra, Słopnice, Kamienica. Przez miejscowych górali Mogielica nazywana jest "Kopą", ze względu na regularny kształt wierzchołka, który wyrasta z rozłożystego masywu. Rozgałęziony masyw Mogielicy otaczają doliny: Jurkówki (na zachodzie), rzeki Łososiny, Przełęczy Chyszówki (na północy) Słopniczanki (na północnym - wschodzie). Wschodnie zbocza tworzą długi wał górski, który opada ku Przełęczy Słopnickiej (765 m) i przechodzi w pasmo Cichonia (924 m), Ostrej (923) i Jeżowej Wody (888 m).
 • Przełęcz pod Ostrą - Mogielica

  szlak zielony

  czas przejścia około 3.5 h, z powrotem około 2.5 h., długość ok. 10 km

  Dojeżdżamy z Limanowej krętą drogą na Przełęcz pod Ostrą (800 m). Poniżej przystanku PKS, skręcamy w polną ścieżką i zaraz rozpoczynamy dość strome podejście na na szczyt Cichonia (926 m).  Dalej, idziemy prawie równą wygodną drogę. Po wyjściu z lasu, polną drogą dochodzimy przysiółka Zalesia - Piechotówka i dalej drogą do przełęczy Słopnickiej. Dalszy opis trasy - patrz szlak Słopnice - Mogielica.

 • Słopnice - Cichoń - Mogielica - Chyszówki - Łopień

  oznakowanie:  ŻÓŁTE
  długość: 30 km
  poziom trudności: trudny

 • Słopnice - Mogielica

  szlak żółtylub szlak zielony

  Szlak żółty - czas przejścia ze Słopnic Królewskich około 3 h, długość ok. 4.5 km 

  Z centrum wsi kierujemy się drogą na Zaświercze, dochodzimy do żółtego szlaku idącego z Tymbarku i wchodzimy na szczyt Mogielicy (opis szlaku).

   

  Szlak zielony - czas przejścia z Przełęczy Słopnickiej około 2.5 h, długość ok. 6.5 km

  Z centrum wsi idziemy w kierunku Słopnic Górnych, a dalej drogą wiodącą do Zalesia. Dochodząc do Przełęczy Słopnickiej, oddzielającej Cichoń od Mogielicy, spotykamy szlak zielony. Podchodzimy łagodnie wygodnie drogą żwirową lasem lub polanami i po około 30 min. dochodzimy do zabudowań Wyrębisk Zaleskich. Stąd rozpościerają się wspaniałe widoki na Modyń, dolinę Kamienicy i Gorce. Idąc drogą przechodzimy obok wielu domków letniskowych i gospodarstw, w jednym z nich można nabyć gorącą herbatę lub kawę. Dochodzimy do rozstaju dróg, w lewo droga prowadzi w kierunku Szczawy, prosto kierujemy się na szczyt Mogielicy. Przechodzimy obok leśniczówki i wchodzimy w las. Po chwili dochodzimy do kolejnego rozstaju dróg, na którym stoi drewniany krzyż, przy którym odprawiano msze polowe dla żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Wybieramy drogę w prawo, która łagodnie prowadzi nas pod górę. Po około godzinnej wspinaczce dochodzi do nas żółty szlak idący z Słopnic Królewskich i Tymbarku. Dalej wspólnie wchodzimy na szczyt Mogielicy.

 • Szczawa - Mogielica

  szlak niebieski

  czas przejścia około 5 h, z powrotem około 3.5 h, długość ok. 9 km.

  Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Szczawy, kierując się za szlakiem drogą do Mszany Dolnej. Do pokonania mamy ponad 3 km, idąc asfaltową drogą. W przysiółku Bukówka skręcamy w prawo przechodząc przez most na Kamienicy. Dochodzimy do osiedla Koszarki, gdzie skręcamy za szlakiem w lewo i rozpoczynamy wejście na Mogielicę. Przechodzimy przez las, łąkę, obok kapliczki i dochodzimy do osiedla Świstaki. Dalej las, przechodzimy przez polanę, gdzie po chwili czeka nas wejście pod górę. Spotykamy ścieżkę od strony Krzystonowa i dalej trawersujemy stok prawie poziomo przez ładny bukowy las. Dochodzimy do drogi łączącej Półrzeczki ze Szczawą, którą idziemy około 1 km dochodząc do przełęczy Przysłopek. Tutaj spotykamy żółty szlak idący z Jasienia. Wspólnie, wchodzimy w las, gdzie czeka nas kilkunastminutowe, strome podejście. Po lewej mijamy młody las wyrozły na olbrzymim pogorzelisku. Gdy stromizna maleje wchodzimy na polanę Stomorgi (Stumorgowa). Po przejściu przez polanę, czeka nas jeszcze strome podejście lasem na szczyt Mogielicy.

 • Trasy narciarstwa biegowego wokół Mogielicy

  Narciarskie Trasy Biegowe - Aktywna Mogielica zaprasza - 30 km tras dla amatorów narciarstwa biegowego wokół góry Mogielica.

  Trasy narciarstwa biegowego wokół Mogielicy powstały dzięki staraniom Powiatu Limanowskiego, gminy Dobra, gminy Słopnice, gminy Kamienica współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

  Główną bazą kompleksu jest Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy LKS „Zalesianka” w Zalesiu (dojazd z centrum Zalesia wg kierunkowskazu ZAMIEŚCIE do Przełęczy Słopnickiej, a dalej wg oznakowania, dojazd z ZAMIEŚCIA kierunek ZALESIE przez Słopnice do Przełęczy Słopnickiej, a dalej wg oznakowania).

 • Tymbark - Mogielica

  szlak żółty

  czas przejścia około 5 h, z powrotem około 4 h, długość ok. 12 km.

  Początek znaków obok restauracji, skąd wyruszamy w kierunku kościoła, mijamy Plebański Potok i kierujemy się w ulicę Kościelną. Drogą dochodzimy do szosy Limanowa - Mszana Dolna, przekraczamy ją obok SKR i zmierzamy drogą asfaltową lekko w górę. Droga asfaltowa przechodzi w drogę polną i wchodzi w las. Po chwili wychodzimy z lasu i  droga polna dochodzimy do szlaku ścieżki przyrodniczo-krajoznawczej "Zaświercze". Dalej wspólnie mijamy przystanki ścieżki "Apteka", Źródło" i "Mrowisko" idąc podnóżem wschodniej kulminacji Łopienia. Dochodzimy do kolejnego przystanku ścieżki "U Artysty" i wchodzimy w asfaltową drogę, idącą doliną Czarnej Rzeki w kierunku Słopnic Królewskich. Po drodze mijamy kolejne przystanki ścieżki: "Kuźnia" oraz "Przełom Czarnej Rzeki". Po około godzinnym marszu, mijając jeszcze zabudowania Słopnic Królewskich, wchodzimy w ścieżkę polną. Po chwili przekraczamy potok i skręcamy w prawo i stromą leśną ścieżką wspinamy się w górę. Po chwili dochodzimy do polany Cołtysz a dalej czeka nas mozolne, strome wejście. Po dłużej chwili przecinamy drogę stokową z Półrzeczek do Szczawy i dalej kolejne strome podejście. Przechodzimy obok olbrzymiej poręby, dalej ścieżką przechodzimy przez widokowe polany, potem jeszcze kawałek w górę i dochodzimy do skrzyżowania szlaków: żóltego i zielonego idącego z  Cichonia i Ostrej. Teraz wspólnie z zielonym szlakiem wchodzimy grzbietową ścieżką przez młody las na szczyt Mogielicy.