piątek, grudzień 03, 2021
 • Jaworz - 921 m, Sałasz - 909 m

  Mapa

   

  Pasmo Łososińskie to prawie dwudziestokilometrowy grzbiet, którym idąc przez kilka godzin można wspaniale odpocząć podziwiając przyrodę Sarczyna, Sałasza, Jaworza i Babiej Góry. Od północy pasmo opływa Łososina, od południa potok Smolnik. Wędrując pasmem łososińskim możemy podziwiać wspaniałe widoki na Beskid Wyspowy, Sądecki, Gorce i przy dobrej widoczności Tatry a na północ na doliną Łososinki.

 • Lakowa - Rozpite - Korab - Sałasz - Jaworz - Ujanowice - Laskowa

  oznakowanie: CZERWONE
  czas: ok 6 godz
  stopień trudności: trudny

 • Limanowa - Sałasz - Jaworz

  szlak niebieski

  czas przejścia około 3 h, z powrotem 2.5 h, długość ok. 9 km,

  Z Rynku kierujemy się ulicą Kilińskiego, przechodzimy przez kładkę na potoku Mordarka i przez ulicę Wąską, wchodzimy na ulicę Kopernika. Na przeciwko banku wchodzimy w ulicę Leśną i rozpoczynamy podejście. Po kilkunastu minutach podejścia droga asfaltową dochodzimy do skraju lasu, gdzie czeka nas strome podejście kamienistą, leśną drogą. Po chwili mijamy kapliczkę Matkui Boskiej Bolesnej. Dochodzimy do skrzyżowania ze znakami żółtymi idącymi na krzyż na Miejskiej Górze, a dalej dochodzimy do szerokiej jezdnej drogi. W prawo odchodzi żółty szlak w stronę Łysej Góry. Przechodzimy przez przełęcz między Miejską Górą i Łysą Górą i dalej zejście w stronę przysiółka Sarczyna Molówki. Po chwili przecinamy trasę narciarską i schodzimy do Molówki. Tutaj kierujemy się drogą w lewo i po chwili dochodzimy do skraju lasu. Opuszczamy drogę,  skręcając w prawo i rozpoczynamy podejście na szczyt Sałasza. Po chwili mijamy węzeł szlaków pod Sałaszem i dalej w kierunku wschodznim zmierzamy około godziny na Jaworz.

 • Łososina Górna - Dzielec - Groń - Sałasz

  szlak zielony

  czas przejścia około 2.3 h, z powrotem około 1.45 h, ok. 7 km

  Z centrum Łososiny kierujemy się w stronę Limanowej, ulicą Łososińską, mijając cmentarz i most na Łososince. Na rodzie skręcamy w lewo w ulicę Tarnowską i po chwili w prawo w ulicę Dzielec. Po chwili szlak skręca w lewo i wiedzie przez łąki. Dochodzimy do utwardzonej drogi i przechodzimy w pobliżu ostatnich domów przysiółka Dzielec. Skręcamy w prawo i rozpoczynamy wejście lasem na grzbiet Dzielec (626m). Mijamy niepozorny grzbiet i wchodzimy na skraj lasu. Teraz godzinna grzbietowa droga wśród lasów bukowo - jodłowych, przechodząca przez szczyt Groń (743m) oraz Sarczyn. Schodzimy w kierunku przełęczy pod Sałąszem (670m) i dalej asfaltowej drogi od Sarczyna, którą przecinamy. Teraz krótkie lecz strome podejście na polany pod Sałaszem Zachodnim. Po chwili dochodzimy do węzła szlaków pod Sałaszem, gdzie dochodzi niebieski szlak z Limanowej i wiedzie na Sałasz i dalej Jaworz. Teraz wraz z niebieskim szlakiem wchodzimy na Sałasz Zachodni (868m). Poniżej szczytu polany w niesamowitym widokiem na Beskid Sądecki, Gorce, Tatry. Teraz kawałek ładnym lasem bukowym. Po chwili dochodzi czarny szlak z Laskowej. po 10 minutach dochodzimy do węzła szlaków pod Sałąszem Wschodnim (909m). Szlak czarny odchodzi do Laskowej, zielony do Pisarzowej, niebieski na główny szczyt (ok. 200m) i Jaworz.