sobota, grudzień 04, 2021
 • Jaworz - 921 m, Sałasz - 909 m

  Mapa

   

  Pasmo Łososińskie to prawie dwudziestokilometrowy grzbiet, którym idąc przez kilka godzin można wspaniale odpocząć podziwiając przyrodę Sarczyna, Sałasza, Jaworza i Babiej Góry. Od północy pasmo opływa Łososina, od południa potok Smolnik. Wędrując pasmem łososińskim możemy podziwiać wspaniałe widoki na Beskid Wyspowy, Sądecki, Gorce i przy dobrej widoczności Tatry a na północ na doliną Łososinki.

 • Lakowa - Rozpite - Korab - Sałasz - Jaworz - Ujanowice - Laskowa

  oznakowanie: CZERWONE
  czas: ok 6 godz
  stopień trudności: trudny

 • Limanowa - Sałasz - Jaworz

  szlak niebieski

  czas przejścia około 3 h, z powrotem 2.5 h, długość ok. 9 km,

  Z Rynku kierujemy się ulicą Kilińskiego, przechodzimy przez kładkę na potoku Mordarka i przez ulicę Wąską, wchodzimy na ulicę Kopernika. Na przeciwko banku wchodzimy w ulicę Leśną i rozpoczynamy podejście. Po kilkunastu minutach podejścia droga asfaltową dochodzimy do skraju lasu, gdzie czeka nas strome podejście kamienistą, leśną drogą. Po chwili mijamy kapliczkę Matkui Boskiej Bolesnej. Dochodzimy do skrzyżowania ze znakami żółtymi idącymi na krzyż na Miejskiej Górze, a dalej dochodzimy do szerokiej jezdnej drogi. W prawo odchodzi żółty szlak w stronę Łysej Góry. Przechodzimy przez przełęcz między Miejską Górą i Łysą Górą i dalej zejście w stronę przysiółka Sarczyna Molówki. Po chwili przecinamy trasę narciarską i schodzimy do Molówki. Tutaj kierujemy się drogą w lewo i po chwili dochodzimy do skraju lasu. Opuszczamy drogę,  skręcając w prawo i rozpoczynamy podejście na szczyt Sałasza. Po chwili mijamy węzeł szlaków pod Sałaszem i dalej w kierunku wschodznim zmierzamy około godziny na Jaworz.

 • Ścieżka Przyrodniczo - Edukacyjna "Limanowa - Sałasz - Jaworz"

  Trasa ścieżki rozpoczyna się przy Starostwie Powiatowym w Limanowej i biegnie szlakiem niebieskim na Sałasz a dalej do kulminacjiJaworza. Trasa zbacza z niebieskiego szlaku, na Miejską (Chłopską) Górę pod Krzyż oraz za szczytem Jaworza na dwa końcowe przystanki.

  Szlak zawiera 12 przystanków a jego przejście zajmuje około 4 godzin.