środa, sierpień 10, 2022
 • Dobra

  Położenie:
  Duża wieś położona u zbiegu potoków Jurkówki i Porąbki, które łącząc się w tym miejscu tworzą rzekę Łososinę. Dobra leży na trasie z Mszany Dolnej do Limanowej w odległości około 15 km od Limanowej. Miejscowość otoczona jest przez najwyższe szczyty Beskidu: Ćwilin, Śnieżnicę i Łopień.

   

  Historia:
  Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1361 roku, gdzie wymieniano ją jako własność Ratołdów ze Skrzydlnej. Potem należała do rodu Błędowskich i Lubomirskich. W XVIII wieku wieś była siedzibą tzw. "Klucza Dobrzańskiego" złożonego ze wsi: Jurków, Zadziele, Gruszowiec, Chyszówki, Wilczyce, Łostówka. Stanisław Małachowski - Marszałek Sejmu Czteroletniego - właściciel Klucza rozdał większą część ziemi chłopom,
 • Dobra - Jurków – Półrzeczki – Szczawa – Lubomierz – Łętowe – Jurków – Dobra

  długość: ok 40 km
  poziom trudności: umiarkowanie trudna

 • Dobra - Łopień

  szlak zielony

  czas przejścia ok. 2.00 h, z powrotem ok. 1.30 h, ok. 5 km

  Trasa w niektórych momentach bardzo stroma i dość trudna. Szlak rozpoczyna się przy stacji kolejowej, skąd przez centrum Dobrej wiedzie do drogi Limanowa - Mszana Dolna. Szlak wybiega na wprost skrzyżowania, polną, żwirową drogą przez pola. Po kilku minutach dochodzimy do skraju lasu, a dalej wchodzimy na skraj polany Myconiówka i po około 50 metrach skręca w prawo, ścieżką wzdłuż grzbietu. Teraz czeka nas mozolna wspinaczka w lesie, aż do polany Jaworze, dalej skrajem lasu, wspinamy się na szczyt Łopienia.

 • Dobra - Łopień - Chyszówki - Mogielica

  szlak zielony

  czas przejścia całej trasy ok. 6, ok. 9 km

  Szlak rozpoczyna się przy stacji kolejowej, skąd przez centrum Dobrej wiedzie do drogi Limanowa - Mszana Dolna, tutaj wchodzimy w północne, zalesione stoki Łopienia. Trasa w niektórych momentach bardzo stroma i dość trudna. Z Łopienia schodzimy na przełęcz Chyszówki (ok. 1 h),  a dalej zielonym szlakiem wchodzimy na Mogielicę (ok. 2.30 h).

  Z przełęczy Rydza-Śmigłego, droga przez las prowadzi łagodnie pod górę. Dochodzimy do przysiółka Sarysze (Sarys), gdzie droga asfaltowa skręca w kierunku Chyszówek, a szlak biegnie prosto przez pola. Po około 30 minutach drogi docieramy do polany Mocurka, gdzie znajduje się źródło z wodą. Wyżej szlak przecina się z niebieskim szlakiem rowerowym, i wiedzie stromą drogą w górę. Po kilkunastu minutach dochodzimy do polany Wyżnikówka, gdzie tuż przed wejściem do lasu znajduje się drewniany krzyż stacji drogi krzyżowej (z tego miejsca odchodzi na zachód ścieżka, którą, omijając szczyt Mogielicy,  możemy dojść do szlaku niebieskiego z Jurkowa, a dalej ścieżką na halę Stomorgi (Polana Stumorgowa), gdzie spotykamy żółte szlaki na Jasień lub niebieskie do Szczawy - z polany Wyżnikówka około 15 minut). Ponad polaną szlak wije się ścieżką wśród lasu bukowego i dochodzi do wielkich głazów (Skalny lub Zbójnicki Stół) z gładkimi, dużymi powierzchniami. Niebawem dochodzi do nas niebieski szlak z Jurkowa i wspólnie wchodzimy na szczyt Mogielicy.

  Krótszym wariantem tego szlaku na Mogielicę jest wyjście z Chyszówek.

 • Kościół Św. Szymona i Judy w Dobrej

  Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Szymona i Judy pierwotny z 1361, spalony w 1678; odbudowany w końcu w wieku XVII, powiększony w wieku XIX. Orientowany. Drewniany, konstrukcji zrębowej, z wieżą na słup. Prezbiterium zamknięte wielobocznie, przedłużone z 1865 z piętrową zakrystią od północy. Szersza nawa prostokątna; przy niej od północy kaplica Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia, od południa babiniec.