środa, sierpień 10, 2022
 • Dwory i dworki na Limanowszczyźnie oraz ich właściciele w ostatnich dziesiątkach XIX w.

  Stare dwory i dworki polskie znikają z krajobrazu pol­skiego tak szybko i ślad po nich zostaje tak nikły, że, póki czas, trzeba je choć słowem, o ile można, także podobizną obrazkową—utrwalać i potomnym przekazać. Miały one swe znaczenie w życiu narodowem i kulturalnem. Oddział Towa­rzystwa Ludoznawczego w Zakopanem ocenił tę ich wartość i wyraził życzenie, by dworki i dwory Podhala opisać. Myśl tę podejmuję i na początku ogłaszam szczegóły o dworach w Limanowszczyznie, jakie zebrać zdołałem.

  Tekst pochodzi z opracowania: Wspomnienia z Sądecczyzny z przed około 40 laty; Dwory i dworki w Limanowszczyźnie, Jan Sitowski. Kraków,1916-1920. 

 • Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej

  Kościół parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Wzmiankowany w 1325-7. Nowy 1491, w drugiej połowie wieku XVI zajęty, a następnie zniszczony przez arian. Obecny z wieku XVII. Orientowany. Drewniany, budowany na zrąb, z wieżą konstrukcji słupowej.

 • Limanowa - Łososina Górna - Walowa Góra - Pasierbiec - Kisielówka - Rupniów

  oznakowanie: ZIELONE
  długość: 25 km
  poziom trudności: łatwy

 • Łososina Górna

  Położenie:
  Miejscowość położona u ujścia potoku Sowlina do rzeki Łososiny, dawnej stanowiła odrębną wieś, obecnie jest dzielnicą Limanowej.

  Historia:
  Miejscowość była wzmiankowana w 1326 roku, jej poczatki

 • Łososina Górna - Dzielec - Groń - Sałasz

  szlak zielony

  czas przejścia około 2.3 h, z powrotem około 1.45 h, ok. 7 km

  Z centrum Łososiny kierujemy się w stronę Limanowej, ulicą Łososińską, mijając cmentarz i most na Łososince. Na rodzie skręcamy w lewo w ulicę Tarnowską i po chwili w prawo w ulicę Dzielec. Po chwili szlak skręca w lewo i wiedzie przez łąki. Dochodzimy do utwardzonej drogi i przechodzimy w pobliżu ostatnich domów przysiółka Dzielec. Skręcamy w prawo i rozpoczynamy wejście lasem na grzbiet Dzielec (626m). Mijamy niepozorny grzbiet i wchodzimy na skraj lasu. Teraz godzinna grzbietowa droga wśród lasów bukowo - jodłowych, przechodząca przez szczyt Groń (743m) oraz Sarczyn. Schodzimy w kierunku przełęczy pod Sałąszem (670m) i dalej asfaltowej drogi od Sarczyna, którą przecinamy. Teraz krótkie lecz strome podejście na polany pod Sałaszem Zachodnim. Po chwili dochodzimy do węzła szlaków pod Sałaszem, gdzie dochodzi niebieski szlak z Limanowej i wiedzie na Sałasz i dalej Jaworz. Teraz wraz z niebieskim szlakiem wchodzimy na Sałasz Zachodni (868m). Poniżej szczytu polany w niesamowitym widokiem na Beskid Sądecki, Gorce, Tatry. Teraz kawałek ładnym lasem bukowym. Po chwili dochodzi czarny szlak z Laskowej. po 10 minutach dochodzimy do węzła szlaków pod Sałąszem Wschodnim (909m). Szlak czarny odchodzi do Laskowej, zielony do Pisarzowej, niebieski na główny szczyt (ok. 200m) i Jaworz.