Kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Andrzeja. Parafia erygowana w 1337 roku przez Kazimierza Wielkiego. Obecnej kościół z wieku XVIII (poświęcony w 1776). Orientowany. Drewniany, konstrukcji zrębowej. Prezbiterium zamknięte wielobocznie, z piętrową zakrystią od północy i wielobocznie zakończoną Kaplicą świętego Józefa od południa.
Ścieżka ZAŚWIERCZE usytowana jest na terenie gminy Słopnice w przysiółku Zaświercze i ukazuje bogactwo przyrody, ciekawostki przyrodnicze, krajoznawcze oraz z dziedziny miejscowej kultury. Ścieżka składa się się z 14 przystanków: ekoton, kapliczka pod lipami, wąwóz łupkowy, ambona myśliwska, leśna apteka, leśny strumień, mrowisko mrówki leśnej, u artysty, kapliczka, stara kuźnia, przełom Czarnej Rzeki, pozostałości oceanu, erozja rzeczna, artysta ludowy.
Szczegółowy opis ścieżki znajduje się tutaj
Położenie:Wieś położona jest na południe od Tymbarku, na wschód od masywów Łopienia i Mogielicy. Usytuowana jest w dolinach potoku Słopnickiego i Czarnej Wody.
Historia: Wieś założył król Władysław Łokietek osadzając tutaj 16 jeńców tatarskich. Pierwsza wzmianka o Słopnicach pochodzi z 1337 roku. Pomiędzy rokiem 1358 a 1373 król Kazimierz Wielki erygował tutaj parafię. W XIV
kursuje w dni robocze, s - kurs także w sobotę, P - kurs z/do Plebańskiego
oznakowanie: ŻÓŁTEdługość: 30 kmpoziom trudności: trudny
szlak żółtylub szlak zielony
Szlak żółty - czas przejścia ze Słopnic Królewskich około 3 h, długość ok. 4.5 km
Z centrum wsi kierujemy się drogą na Zaświercze, dochodzimy do żółtego szlaku idącego z Tymbarku i wchodzimy na szczyt Mogielicy (opis szlaku).
Szlak zielony - czas przejścia z Przełęczy Słopnickiej około 2.5 h, długość ok. 6.5 km
Z centrum wsi idziemy w kierunku Słopnic Górnych, a dalej drogą wiodącą do Zalesia. Dochodząc do Przełęczy Słopnickiej, oddzielającej Cichoń od Mogielicy, spotykamy szlak zielony. Podchodzimy łagodnie wygodnie drogą żwirową lasem lub polanami i po około 30 min. dochodzimy do zabudowań Wyrębisk Zaleskich. Stąd rozpościerają się wspaniałe widoki na Modyń, dolinę Kamienicy i Gorce. Idąc drogą przechodzimy obok wielu domków letniskowych i gospodarstw, w jednym z nich można nabyć gorącą herbatę lub kawę. Dochodzimy do rozstaju dróg, w lewo droga prowadzi w kierunku Szczawy, prosto kierujemy się na szczyt Mogielicy. Przechodzimy obok leśniczówki i wchodzimy w las. Po chwili dochodzimy do kolejnego rozstaju dróg, na którym stoi drewniany krzyż, przy którym odprawiano msze polowe dla żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Wybieramy drogę w prawo, która łagodnie prowadzi nas pod górę. Po około godzinnej wspinaczce dochodzi do nas żółty szlak idący z Słopnic Królewskich i Tymbarku. Dalej wspólnie wchodzimy na szczyt Mogielicy.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...