środa, sierpień 10, 2022
 • Pradzieje powiatu limanowskiego

  Autor: Maria Cabalska
  Artykuł pochodzi z opracowania: Prace Archeologiczne, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagielońskiego, Zeszyt 12, Kraków 1970

   

  Teren powiatu limanowskiego należy do obszarów niezwykle słabo przebadanych. Mimo stosunkowo wczesnego, jeszcze w 1874 r., zapoczątkowania badań wykopaliskowych, systematyczne prace nie były następnie kontynuowane.

  Stwarza to duże trudności, wynikające z ograniczonej liczby stanowisk, najczęściej poznanych powierzchownie lub pochodzących z przypadkowych znalezisk. Jednakże podjęto ten temat przede wszystkim w celu możliwie pełnego zestawienia dotychczas uzyskanych źródeł. Cześć materiałowa jest oparta na danych zebranych w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Zostały one uzupełnione i zweryfikowane w ciągu badań powierzchniowych przeprowadzonych w ramach akcji Limanowa 68, ze współudziałem członków Koła Naukowego Studentów Archeologii UJ.

 • Ścieżka edukacyjno-turystczna Tymbark

  Mapa pochodzi ze strony www.tymbark.pl

  Ścieżka została usytuowana między masywami Łopienia (963 m n.p.m.), Zęzowa (705 m n.p.m.) oraz Paproci (643 m n.p.m.). Centralnym punktem ścieżki jest rynek w Tymbarku, skąd trasa prowadzi do kilku miejsc historycznych związanych z okresem niemieckiej okupacji. Są to m.in. tymbarska Owocarnia (obecnie Tymbark MWS ), Dwór rodzin Myszkowskich i Turskich. Ścieżka przebiega drogami asfaltowymi, leśnymi i polnymi oraz częściowo wzdłuż szlaków turystycznych PTTK: szlak żółty - z Rzek przez Mogielicę i Łopień do Tymbarku, szlak niebieski - z Tymbarku do Bochni, zielony szlak - z Dobrej przez masywy Beskidu Wyspowego m.in. Paproć, a kończący się na Lubomirze. Na trasie znajduje się 6 punktów, nawiązujących do działalności konspiracyjnej mieszkańców Tymbarku i okolic w latach 1939-1945. Na każdym punkcie znajdują się tablice informacyjne, fotografie z lat niemieckiej okupacji, opisujące ważne dla danego miejsca wydarzenia. Na tablicy przy zielonym szlaku na Paproci została umieszczona panorama z widokiem na południowo-wschodnią część Beskidu Wyspowego i  Gorce.

 • Tymbark

  Położenie:
  Tymbark położony jest 10 km. od Limanowej w kierunku północno - zachodnim. Leży przy drodze z Mszany Dolnej do Limanowej w dolinie rzeki Łososiny u wschodnich podnóży Łopienia.

  Historia:
  Pierwsza wzmianka historyczna o Tymbarku pochodzi z 1353 roku, kiedy to król Kazimierz Wielki zbudował

 • Tymbark

   
  Kierunek (do)

  przez

  odjazd

  Tymbark
  (przystanekul. Kilińskiego)
  Piekiełko
  6.50, 7.51, 8.45s, 10.45s, 11.45s, 12.55, 13.55, 15.05s, 16.05, 17.15
  Tymbark
  (przystanek ul. Kilińskiego)
  Zamieście
  6.23, 6.38, 6.53, 7.23, 7.38, 7.53, 8.23, 8.38, 8.53, 9.23, 9.38, 9.53, 10.23, 10.38, 10.53, 11.23, 11.38, 11.53, 12.23, 12.38, 12.53, 13.23, 13.38, 13.53, 14.23, 14.38, 14.53, 15.23, 15.38, 15.53, 16.38
  kursuje w dni robocze, s - kurs także w sobotę
 • Tymbark - Łopień

  długość: 10 km, oznakowanie NIEBIESKIE,

  różnica wzniesień 550m, czas przejazdu - ponad 1 godz.
  szlak trudny

  Szlak rozpoczyna się na ulicy Kościelnej w Tymbarku i w dalszym etapie wiedzie stokami Łopienia.

 • Tymbark - Łopień

  oznakowanie: NIEBIESKIE; długość: 10 km
  poziom trudności: TRUDNY
  różnica wzniesień: 550 m; czas przejazdu: ponad 1 godz.

   

 • Tymbark - Mogielica

  szlak żółty

  czas przejścia około 5 h, z powrotem około 4 h, długość ok. 12 km.

  Początek znaków obok restauracji, skąd wyruszamy w kierunku kościoła, mijamy Plebański Potok i kierujemy się w ulicę Kościelną. Drogą dochodzimy do szosy Limanowa - Mszana Dolna, przekraczamy ją obok SKR i zmierzamy drogą asfaltową lekko w górę. Droga asfaltowa przechodzi w drogę polną i wchodzi w las. Po chwili wychodzimy z lasu i  droga polna dochodzimy do szlaku ścieżki przyrodniczo-krajoznawczej "Zaświercze". Dalej wspólnie mijamy przystanki ścieżki "Apteka", Źródło" i "Mrowisko" idąc podnóżem wschodniej kulminacji Łopienia. Dochodzimy do kolejnego przystanku ścieżki "U Artysty" i wchodzimy w asfaltową drogę, idącą doliną Czarnej Rzeki w kierunku Słopnic Królewskich. Po drodze mijamy kolejne przystanki ścieżki: "Kuźnia" oraz "Przełom Czarnej Rzeki". Po około godzinnym marszu, mijając jeszcze zabudowania Słopnic Królewskich, wchodzimy w ścieżkę polną. Po chwili przekraczamy potok i skręcamy w prawo i stromą leśną ścieżką wspinamy się w górę. Po chwili dochodzimy do polany Cołtysz a dalej czeka nas mozolne, strome wejście. Po dłużej chwili przecinamy drogę stokową z Półrzeczek do Szczawy i dalej kolejne strome podejście. Przechodzimy obok olbrzymiej poręby, dalej ścieżką przechodzimy przez widokowe polany, potem jeszcze kawałek w górę i dochodzimy do skrzyżowania szlaków: żóltego i zielonego idącego z  Cichonia i Ostrej. Teraz wspólnie z zielonym szlakiem wchodzimy grzbietową ścieżką przez młody las na szczyt Mogielicy.

   

 • Tymbark - Paproć - Limanowa

  szlak zielony

  czas przejścia około 3 h, z powrotem około 3 h, ok. 10 km

   

  Początek w centrum Tymbarku, gdzie na rozgałęzieniu szlaków pod restaurację Duet idziemy zgodnie ze znakiem "Tymbark - brama towarowa". Mijamy bramę towarową, skręcamy w prawo, przez mostek na potoku Jurkówka. Po chwili wchodzimy na asfalt i przez most na potoku Słopniczanka. Na rozgałęzieniu dróg skręcamy w lewo a po chwili na rozgałęzieniu w prawo. Z asfaltu skręcamy w prawo w leśną dróżkę przy balustradzie. Przy drodze znajdują się stacje Drogi Krzyżowej. Wchodzimy ostro pod górę, skrajem lasu i łąk do XIV Stacji Drogi Krzyżowej. Dalej w linii grzbietu, ścieżką przez bukowo-brzozowo-sosonowy las. Po 15 min. podejście wypłaszcza się i wchodzimy na wyraźną leśną drogę. Po chwili mijamy kulminacje Paproci (645m) i wychodzimy z lasu. Docieramy do murowanej dużej kaplicy, obok parking i miejsca na odpoczynek. Dalej odkrytym grzbietem przez pola i łąki. Po kilkunastu minutach, szlak odchodzi w prawo w słabo widoczna ścieżkę. Schodzimy prosto w dół, przez gospodarstwo, przez łączkę do zarośli. W pobliżu kapliczki w kształcie latarni, wchodzimy na drogę z betonowych płyt i w prawo. Dochodzimy do głównej drogi (nr 28) łączącej Limanową z Mszaną Dolną, ulicą Węgrzynowicza, przy kapliczce św. Jana Nepomucena. Idziemy na wprost przez szosę i kładkę dla pieszych przez potok. Za kładką w lewo od jaru, równo w linii stoku. Teraz przez łąkę do gospodarstwa i drogą kamienistą. Dochodzimy do asfaltowej ulicy (Biedronia), skręcamy w lewo i cały czas ulicą miejską, aż do centrum Limanowej.