środa, sierpień 10, 2022
 • Dwory i dworki na Limanowszczyźnie oraz ich właściciele w ostatnich dziesiątkach XIX w.

  Stare dwory i dworki polskie znikają z krajobrazu pol­skiego tak szybko i ślad po nich zostaje tak nikły, że, póki czas, trzeba je choć słowem, o ile można, także podobizną obrazkową—utrwalać i potomnym przekazać. Miały one swe znaczenie w życiu narodowem i kulturalnem. Oddział Towa­rzystwa Ludoznawczego w Zakopanem ocenił tę ich wartość i wyraził życzenie, by dworki i dwory Podhala opisać. Myśl tę podejmuję i na początku ogłaszam szczegóły o dworach w Limanowszczyznie, jakie zebrać zdołałem.

  Tekst pochodzi z opracowania: Wspomnienia z Sądecczyzny z przed około 40 laty; Dwory i dworki w Limanowszczyźnie, Jan Sitowski. Kraków,1916-1920. 

 • Mszana Dolna

  Położenie:
  Miasto położone jest w zachodniej części Beskidu Wyspowego i jest jego tzw. drugą stolicą. Mszana leży w szerokiej kotlinie przy ujściu Mszanki i Słomki do Raby, na skrzyżowaniu dróg z Krakowa do Szczawnicy oraz do Limanowej.

  Historia:
  Najdawniejsze dokumenty z 1254 roku wymieniają małe osiedle nad potokiem "Mschena". Wieś na prawie polskim założyli Cystersi w roku 1308. W 1325 zbudowano tutaj pierwszy kościół. W 1345 roku Kazimierz Wielki przekazał wieś

 • Mszana Dolna - Kasinka Mała - Kasin Wielka - Mszana Dolna

  długość: 23 km
  poziom trudności: łatwa
  czas przejazdu: ok 1.30

 • Mszana Dolna - Lubogoszcz - Czarny Dział - Grunwald - Mszana Dolna

  czas przejazdu: 2.30 min
  poziom trudności: trudna